KomentáreJudita Laššáková: Inkvizítora Daniela dostal zákon si ctiaci Maroš...

Judita Laššáková: Inkvizítora Daniela dostal zákon si ctiaci Maroš asi za trest!

-

spot_img

Judita Laššáková: Inkvizítora Daniela dostal zákon si ctiaci Maroš asi za trest!

Maroš Žilinka si plní povinnosti vyplývajúce z funkcie zodpovedne. Jednou z jeho úloh je aj reprezentovanie slovenskej trestnej politiky v zahraničí. Dňa 02. 06. 2021 absolvoval prvú zahraničnú cestu. Na pozvanie generálnej prokurátorky Ukrajiny odletel do Kyjeva. Včera (dňa 10. 06. 2021) si odskočil do Budapešti, kde sa stretli generálni prokurátori V4 a Rakúska. Podpísali spoločné vyhlásenie. Týmito dvomi zahraničnými pracovnými cestami Žilinka vybavil všetkých našich bezprostredných susedov. Médiá o tom informovali iba sporadicky. Veď čo už mali napísať?! Že Žilinka nespôsobil žiaden medzinárodný škandál ako expremiér Matovič?! A zas písať o piatich „chlapoch“ v tmavých oblekoch tiež nezodpovedá slovenskej „žurnalistickej“ úrovni. A keďže páni nemali na fotkách rúška, nebolo čo porovnávať, či ladí alebo neladí prekrytie horných ciest dýchacích s kravatou!

Po medzinárodných eskapádach Igora Matoviča dokážu Slováci oceniť, ak ich štátni predstavitelia v zahraničí reprezentujú na požadovanej úrovni. Keďže máme sociálne médiá, ktoré akoby prevzali zodpovednosť za informovanie, ale aj úlohu opráv chýb vyskytujúcich sa v takzvanom hlavnom prúde, informácie o pohybe generálneho prokurátora SR je možné sledovať takpovediac v priamom prenose. Po ukončení kauzy nazvanej niektorými slovenskými médiami ako „únos Vietnamca“, sa zdá, že Maroš Žilinka upadol do nemilosti slovenského mainstreamu. Nevydal totiž rozhodnutie, ktoré by im bolo po chuti. Ten „nešťastník“ si dovolil postupovať podľa zákonov, práva a rozhodnutia nemeckého súdu! Toľká drzosť. No uznajte: nevyhovel verejnej mienke a rozhodol tak, ako zákon káže!  

Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) sa počas druhej zahraničnej cesty generálneho prokurátora SR nasáčkoval do priestorov NAKA a zhabal všetky spisy týkajúce sa kauzy Očistec. Pomaly ani ten, kto sleduje politiku na dennej báze, sa v týchto Bibliou motivovaných cvičeniach nevyzná. Na osvieženie pamäti treba dodať, že NAKA v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 obvinených. Medzi nimi sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Už dnes nebohý policajný exprezident Milan Lučanský bol zadržaný v rámci iného biblického cvičenia (Judáš).

Meno, ktoré spája tieto kauzy, rezonuje v médiách iba v superlatívoch. Daniel Lipšic ako nový, čerstvý a „chrumkavý“ a veľmi špeciálny prokurátor sa objavuje skoro všade. V týchto kauzách určite. Nie je tajomstvom, že hovoril aj s Milanom Lučanským. Ten ho poslal do patričných medzí ešte ako advokáta. Takýto obrat je možný iba na Slovensku: z advokáta kajúcnikov špeciálne dozorujúci prokurátor. Vlastne ani to nie, pretože v dôsledku svojich advokátskych aktivitiek sa musel z predmetných konaní vylúčiť. Treba však dodať, že trestné konanie vedené na ÚIS dozoruje krajská prokuratúra. Na krajských prokurátorov nemá inkvizítor Lipšic žiaden dosah, našťastie. Ich postup môže preveriť len Žilinka.

Avšak ÚŠP sa ústami inkvizítora stojaceho na jeho čela vyjadril, že je „znepokojený takýmto postupom“. No bodaj by nebol. Jeho znepokojenie zásahom v NAKA vyriešil Žilinka okamžitým konaním. Lipšic ani nestihol okom mrknúť.

Maroš Žilinka je ešte aj dnes v Budapešti. Dal však okamžite preveriť zásah v priestoroch NAKA. Tomu sa hovorí „práca na diaľku“. Čo urobí po návrate, nikto netuší, ale zjavne so Žilinkom budú problémy, keďže sa až fanaticky drží litery zákona. No uznajte, toľká drzosť! Už som raz napísala, že rozdiel medzi Žilinkom a Lipšicom je taký, že Žilinka nechce byť Daniel Lipšic. Lipšic sa totiž objavuje v médiách, akoby nebolo roboty na ÚŠP. Odskočil si na kus reči aj do čisto ženskej relácie, poskytuje rozhovory kade-tade, pretŕča sa pred kamerami ako najvyššie postavený muž zákona.

Za najhoršie považujem, že v týchto rozhovoroch púšťa svoje múdra typu: „Na konci dňa aj tak súd rozhoduje o vine a nevine obžalovaného“. No fuj, pán Špeciálny prokurátor! Po tomto výroku vás občania SR môžu pokojne titulovať označením „slovenský inkvizítor“. Súd totiž nikdy, opakujem nikdy nerozhoduje o „vine a nevine“! Súdy rozhodujú o vine a treste (čl. 50 ods. 1 Ústavy SR a § 2 ods. 4 Trestného poriadku). Rada by som podotkla, že aj to len na základe zákona. Nie na základe verejnej mienky, nie na základe novinových článkov a už vôbec nie podľa želania novinárov.

Na Slovensku sa podaril malý zázrak. Do funkcie generálneho prokurátora bol zvolený človek, ktorý zatiaľ ukazuje rešpekt k právu a právnemu systému. Žiaľ, za špeciálneho prokurátora však bol zvolený človek, ktorý roky predvádza svoje inkvizičné chúťky mysliac si, že pretŕčaním sa pred médiami dosiahne svoje. Systémový problém jeho myslenia sa prejaví, keď otvorí ústa a niečo komentuje. Čiže vlastne stále! Divák vidí iba to, čo mu médiá ukážu. Odborná verejnosť sa chytá za hlavu a miestami až skučí od hanby. Ak je niečo možné pripísať Zuzane Čaputovej k dobru (a že toho veľa nie je), je jej vyjadrenie pred voľbou generálneho prokurátora, keď „vyslala signál“ smerom k poslancom NR SR, že ak zvolia Daniela Lipšica na post generálneho prokurátora, ona to „dá na Gašparoviča a Lipšica nevymenuje“. Jedno z mála rozhodnutí pani prezidentky, ktoré je nutné chváliť! No i napriek jej úsiliu, poslanci NR SR zvolili a Boris Kollár vymenoval do funkcie špeciálneho prokurátora inkvizítora Lipšica. Možno ako nechcený „darček“ pre Maroša! Veď oni ho budú mať z krku, nech sa s ním zapodieva Žilinka! No, pri aktivitách Lipšica bude mať generálny prokurátor SR naozaj čo robiť!

P. S.: Raz sa určite dozvieme, ako je možné, že „stopy odtlačkov Daniela Lipšica“ sú všade. No aj on má právo na spravodlivý proces, v priebehu ktorého bude dodržaná litera zákona! Takže ešte aj on môže byť rád, že generálnym prokurátorom SR sa stal Maroš Žilinka…

Autor: Mgr. Judita Laššáková

Zdroj: InfoVojna

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás