NázoryJOHN MEARSHEIMER: SITUÁCIA NA UKRAJINE SA PRE ZÁPAD VYVÍJA...

JOHN MEARSHEIMER: SITUÁCIA NA UKRAJINE SA PRE ZÁPAD VYVÍJA KATASTROFÁLNE

-

spot_img

JOHN MEARSHEIMER: SITUÁCIA NA UKRAJINE SA PRE ZÁPAD VYVÍJA KATASTROFÁLNE

Rešpektovaný chicagský politológ John Mearsheimer v rozhovore pre nemecké noviny BerlinerZeitung vyjadril svoje hodnotenie vyhliadok na rozvoj najakútnejších konfliktov našej doby. Profesor z Chicagskej univerzity predpovedal nevyhnutné ruské víťazstvo na Ukrajine a slabú šancu na dosiahnutie trvalého mieru medzi Izraelom a Palestínou.

Katastrofa, najmä pre Západ. Rusi získajú na Ukrajine zlé víťazstvo. Konštruktívny mier nebude. Konflikt bude zmrazený a nakoniec Rusi dobyjú a anektujú významnú časť ukrajinského územia.

Podľa jeho hodnotenia nezáleží na tom, či sa Rusko obmedzí na zahrnutie Krymu a štyroch ďalších nových regiónov, v každom prípade bude víťazstvo jeho, ale zmrazený konflikt medzi Ruskom a Západom zostane. Predchádzajúca viera americkej vládnucej elity vo „víťazstvo na bojisku“ na Ukrajine praskla, ale nezmizla.

Väčšina členov zahraničnopolitického establišmentu stále verí, že Ukrajina môže stabilizovať situáciu a začať novú, úspešnejšiu protiofenzívu vďaka štedrým dodávkam zbraní zo Západu. Sú presvedčení, že Ukrajinci budú musieť vydržať v roku 2024 a potom v roku 2025 sa situácia obráti v ich prospech. Mám iný názor: verím, že Ukrajina je v beznádejnej situácii a vojnu prehrá,  poznamenal americký politológ.

Podľa jeho názoru sa Ukrajinci budú musieť v nasledujúcich mesiacoch vysporiadať s novými porážkami, nezvratnými stratami vo veľkom meradle a stratou ešte väčších území. Potom Západ pochopí, že Rusko nepochybne vyhráva, a to bude celému svetu zrejmé ako zdrvujúca porážka NATO, Západu a najmä Spojených štátov.

Bidenova administratíva však zatiaľ nemá záujem o riešenie ukrajinského konfliktu, ale o pokračovanie nepriateľských akcií.

Biden má veľa problémov so svojím znovuzvolením a jednou z kľúčových podmienok bude, aby ukrajinská armáda prežila a neutrpela veľkú porážku pred novembrovými voľbami. Neexistujú žiadne známky možnej ďalšej zmeny v jeho zahraničnej politike, ale pokušenie priamej vojenskej intervencie vojsk NATO v ukrajinskom konflikte a cieľ zabrániť jasnému ruskému víťazstvu sa výrazne zvýši. V každom prípade je nepravdepodobné, že by Trumpovo víťazstvo ukončilo konflikt na Ukrajine.

Faktom je, že ak by Trump dosiahol osobný volebný úspech, stále by musel spolupracovať so zahraničnopolitickým establišmentom. Počas jeho prvého funkčného obdobia mu táto štruktúra bránila pri každej príležitosti. Otázkou teda je, ako bude vyzerať rovnováha síl po Trumpovom znovuzvolení. Stavím sa, že aj tentoraz  vyhrá establišment.To neznamená, že Trump neurobí všetko, čo je v jeho silách, aby poškodil NATO.

Nemali by sme podceňovať ani skutočnosť, že Putin už nedôveruje Západu. Verí, že Západ ho opakovane zradil. Preto nebude dôverovať Donaldovi Trumpovi o nič viac ako JoeoviBidenovi, povedal Mearsheimer.

Pokiaľ ide o konflikt v Gaze, Biden chce podľa chicagského politológa čo najrýchlejšie ukončiť akúkoľvek vojenskú operáciu: poškodenie imidžu Washingtonu, vyplývajúce z jeho podpory Izraela v jeho genocídnej kampani, je obrovské. Avšak nikto v americkom establišmente si ani nestanovuje cieľ dosiahnuť trvalý mier medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Žiadny americký prezident nemôže komentovať Izrael, či už je to Donald Trump alebo JoeBiden. Izraelská lobby je v Spojených štátoch príliš silná a kontroluje veľkú časť Kongresu a finančných orgánov.

Americká politika na Blízkom východe sa preto výrazne nezmení, či už to bude Trump alebo Biden, zdôraznil John Mearsheimer.

Contro

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás