ZahraničnéJediná cesta k naplneniu zúfalých potrieb ľudí v Pásme...

Jediná cesta k naplneniu zúfalých potrieb ľudí v Pásme Gazy vedie cez humanitárne prímerie, tvrdí Guterres

-

Jediná cesta k naplneniu zúfalých potrieb ľudí v Pásme Gazy vedie cez humanitárne prímerie, tvrdí Guterres

Humanitárne prímerie je podľa generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) jediný spôsob, ako začať napĺňať „zúfalé potreby ľudí v Gaze a ukončiť ich pretrvávajúcu nočnú moru“.

Okamžitá pomoc civilistom

Informuje o tom spravodajský portál Sky News. António Guterres sa tak vyjadril po tom, čo Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu vyzývajúcu na okamžité urýchlenie dodávok pomoc civilistom v Pásme Gazy a vytvorenie podmienok pre udržateľné zastavenie bojov.

Text však nevyzýva na naliehavé zastavenie bojov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Podľa Guterresa piatková rezolúcia môže pomôcť dosiahnuť naplnenie potrieb civilistov v Pásme Gazy, ale bezprostredne je potrebného oveľa viac.

Spochybňovanie riešenia

„Pri pohľade z dlhodobého hľadiska som mimoriadne sklamaný z komentárov vysokých izraelských predstaviteľov, ktorí spochybňujú riešenie v podobe dvoch štátov,“ vyjadril sa tiež generálny tajomník. Dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktoré je v súlade s rezolúciami OSN, je podľa jeho slov „jediná cesta k udržateľnému mieru“.

„Akýkoľvek iný návrh popiera ľudské práva, dôstojnosť a nádej palestínskeho ľudu a podnecuje hnev, ktorý sa šíri ďaleko za hranicami Gazy,“ dodal.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás