fbpx
ZahraničnéJe to oficiálne: Briti sa dočkali novej prísavky, na...

Je to oficiálne: Briti sa dočkali novej prísavky, na ich štátnom rozpočte a Čaputová je v tranze šťastia

-

Je to oficiálne: Briti sa dočkali novej prísavky, na ich štátnom rozpočte a Čaputová je v tranze šťastia


Británia: Karol III. bol korunovaný za kráľa

Londýn 6. mája – Karol III. bol v sobotu v Londýne korunovaný za britského kráľa, informuje TASR.

- reklama -

Obrad sa uskutočnil vo Westminsterskom opátstve v centre Londýna. Anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby položil Karolovi III. na hlavu korunu svätého Eduarda. Monarcha ju teraz bude mať na hlave prvý a posledný raz v živote.

Na chráme sa rozozvučali zvony, ktoré zvonili dve minúty. Zazneli tiež fanfáry a na mnohých miestach v Spojenom kráľovstve odpaľujú slávnostné delostrelecké salvy.

Po korunovácii prichádza na rad posledná časť korunovačného obradu, počas ktorej sa kráľ posadil na trón a ujal sa vlády. Po intronizácii vzdá hold kráľovi následník trónu princ William a arcibiskup po prvýkrát v dejinách korunovácií vyzve na pripojenie sa k sľubu vernosti všetkých prítomných aj tých Britov, ktorí obrad sledujú prostredníctvom televízneho či rozhlasového prenosu.

Následne bude v rámci menšej a jednoduchšej ceremónie korunovaná Karolova manželka Kamila.

Profil britského kráľa Karola III.

Londýn/Bratislava 6. mája (TASR) – Karol III. bol v sobotu v Londýne korunovaný za britského kráľa, informuje TASR. Obrad sa uskutočnil vo Westminsterskom opátstve v centre Londýna. Anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby položil Karolovi III. na hlavu korunu svätého Eduarda. TASR v tejto súvislosti prináša profil britského kráľa Karola III.

Karol III. sa narodil ako Charles Philip Arthur George 14. novembra 1948 v Buckinghamskom paláci v Londýne. Je najstarším dieťaťom kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. Princezná Elizabeth sa 6. februára 1952, teda v deň smrti svojho otca Juraja VI., stala kráľovnou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a ďalších štátov Spoločenstva národov (Commonwealthu). Za kráľovnú Alžbetu II. ju korunovali 2. júna 1953, čím sa princ Charles stal následníkom britského trónu.

Po súkromnom vzdelávaní v Buckinghamskom paláci a školách v Londýne, Berkshire a Škótsku nastúpil Charles v roku 1967 na Trinity College v Cambridgei. Štúdium archeológie a antropológie po čase vymenil za históriu. V roku 1970 získal bakalársky titul, ktorý bol vôbec prvým akademickým titulom tohto následníka britskej koruny. Jeden semester strávil aj na Aberystwyth University, kde sa učil waleský jazyk v rámci prípravy na uvedenie do úradu princa z Walesu 1. júla 1969 na hrade Caernarfon. V súlade s tradíciou absolvoval v rokoch 1971 – 1976 vojenskú službu v letectve a námorníctve.

Celosvetovou mediálnou udalosťou, ktorú v priamom prenose vysielala televízia a sledovalo ju viac ako 750 miliónov ľudí po celom svete, bola svadba princa z Walesu s lady Dianou Frances Spencerovou. Tá po obrade, ktorý sa konal 29. júla 1981, prijala titul princezná z Walesu. Charlesovo manželstvo s princeznou Dianou sa však napokon 28. augusta 1996 skončilo rozvodom.

Páru sa narodili dvaja synovia. Prvorodený William Arthur Philip Louis, známy ako princ William, prišiel na svet 21. júna 1982. Druhý syn Henry Charles Albert David, známy ako princ Harry, sa narodil 15. septembra 1984. Princezná Diana zomrela na následky tragickej autonehody v Paríži 31. augusta 1997.

Po druhýkrát sa princ Charles oženil na hrade Windsor 9. apríla 2005 s Camillou Parkerovou Bowlesovou. Dvojica mala už pred svadbou dlhoročný vzťah. Po prvýkrát sa stretli na zápase konského póla ešte v roku 1970. Jednoduchý civilný obrad sa uskutočnil bez prítomnosti verejnosti a Charlesova druhá manželka získala sobášom titul vojvodkyňa z Cornwallu.

Charles bol najdlhšie slúžiacim nastávajúcim panovníkom v britskej histórii. Kráľom Spojeného kráľovstva a hlavou štátu 14 ďalších krajín vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu sa stal 8. septembra 2022 vo veku 73 rokov automaticky po smrti svojej matky kráľovnej Alžbety II. O deň neskôr predniesol svoj inauguračný prejav. Vzdal v ňom hold svojej matke. „Naše hodnoty zostávajú – a musia zostať – nemenné. Rovnako ako úloha a povinnosti monarchu, ako aj jeho vzťah s anglikánskou cirkvou, v ktorej je zakorenená moja viera,“ vyhlásil v ňom.

„Nezáleží, či žijete v Spojenom kráľovstve alebo na niektorom z jeho území, z akého prostredia pochádzate alebo čomu veríte, budem sa usilovať slúžiť vám s vernosťou, úctou a láskou, ako som to robil po celý svoj život,“ uviedol panovník Karol III. v súvislosti so svojou novou hodnosťou.

Zároveň oznámil, že titul princa z Walesu po ňom prebral jeho najstarší syn a nový následník trónu princ William, vojvoda z Cornwallu a Cambridgea. Williamova manželka Catherine (Kate) sa stala princeznou z Walesu.

Okrem oficiálnych a ceremoniálnych povinností v Spojenom kráľovstve a v zámorí sa Charles ešte ako princ z Walesu desaťročia aktívne zaujímal o všetky oblasti verejného života. Za 40 rokov sa zaslúžil o založenie viac ako 20 charitatívnych organizácií.

Britský kráľ Karol III. je známym propagátorom ochrany životného prostredia a zavedenia rýchlych opatrení proti globálnemu otepľovaniu. Stal sa tiež otvoreným kritikom modernej architektúry. V roku 1992 založil Inštitút architektúry princa z Walesu, ktorý sa neskôr vyvinul v organizáciu BRE Trust, zaoberajúcu sa projektmi obnovy a rozvoja miest. Medzi ďalšie oblasti, o ktoré sa zaujíma, patrí vzdelávanie, zdravotníctvo či podpora mladých ľudí.

Nový britský monarcha v minulosti dvakrát navštívil aj Slovenskú republiku. Prvý raz pricestoval 8. mája 1991 ešte s prvou manželkou princeznou Dianou pri príležitosti oficiálnej návštevy Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Druhý raz prišiel na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera 1. novembra 2000 na dvojdňovú oficiálnu návštevu už samostatnej Slovenskej republiky.

Zdroj: britannica.com, royal.uk, bbc.com

Prezidentka zagratulovala Karolovi III. ku korunovácii a pozvala ho na Slovensko

Bratislava/Londýn 6. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová zagratulovala britskému kráľovi Karolovi III. ku korunovácii a pozvala ho na návštevu Slovenska. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti. Čaputová dodala, že kráľ vníma Slovensko veľmi pozitívne.

„Včera sme sa v Buckinghamskom paláci zúčastnili na slávnostnej recepcii na pozvanie kráľa pri príležitosti jeho korunovácie. Bola príležitosť kráľovi zagratulovať ku korunovácii v mene Slovenska. Veľmi živo, tak ako vždy keď sa stretneme, na Slovensko reaguje, pamätá si návštevu Slovenska. Má veľmi pozitívne nastavenie k Slovensku, tak som zopakovala pozvanie do nasej krajiny,“ doplnila prezidentka vo vyjadrení pre slovenské médiá v Londýne, kde sa zúčastňuje na oslavách korunovácie.

Hlava štátu hovorila počas recepcie aj s ďalšími členmi kráľovskej rodiny, ako aj s mnohými hlavami štátov, najmä tých európskych. Slovensko vnímajú podľa nej pozitívne, pokiaľ ide o postavenie a pozíciu pri ochrane ľudských práv, hodnoty právneho štátu či pomoc Ukrajine. „Toto boli témy, ktoré rezonujú. Aj keď viem, že doma máme množstvo problémov, z vonkajšieho pohľadu je Slovensko veľmi pozitívne hodnotené a je mi cťou ho reprezentovať aj pri tejto príležitosti,“ uzavrela Čaputová.

Po sobotnej korunovácii zaželala prezidentka prostredníctvom sociálnej siete Twitter kráľovi Karolovi III. všetko najlepšie a silu na vodcovstvo, ktoré odráža potenciál a rôznorodosť súčasného Spojeného kráľovstva, Commonwealthu a jeho úlohy pri zvládaní globálnych výziev. „Vzťahy Slovenska a Spojeného kráľovstva sa ešte viac posilňujú,“ zdôraznila.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás