fbpx
ZahraničnéIzrael: Zomrel ultraortodoxný duchovný vodca Geršon Edelstein, mal 100...

Izrael: Zomrel ultraortodoxný duchovný vodca Geršon Edelstein, mal 100 rokov

-

Izrael: Zomrel ultraortodoxný duchovný vodca Geršon Edelstein, mal 100 rokov

Jeruzalem 30. mája (TASR) – Vo veku 100 rokov zomrel v utorok rabín Geršon Edelstein, jeden z duchovných vodcov ultraortodoxného judaizmu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na oficiálne izraelské zdroje.

Izraelský prezident Jicchak Herzog vyjadril smútok za týmto „popredným duchovným vodcom, ktorého znalosť Tóry ovplyvnila našu generáciu a bude ovplyvňovať aj ďalšie generácie“.

„Židovský ľud v Izraeli a v zahraničí oplakáva smrť veľkého rabína Geršona Edelsteina. Nech je spomienka na tohto spravodlivého muža, ktorý viedol židovský ľud, požehnaním,“ vyhlásil David Lau, hlavný aškenázsky rabín Izraela.

Edelstein v marci 2022 vystriedal na čele Rady mudrcov Tóry vplyvného rabína Chajima Kanievského. Táto inštitúcia riadi politickú alianciu Zjednotený judaizmus Tóry (Jahadut ha-Tora ha-Me’uchedet), ktorá je súčasťou izraelskej vládnej koalície.

Edelstein sa narodil v roku 1923 v Rusku a v roku 1934 emigroval do Palestíny, ktorá bola vtedy pod britskou správou. Ako syn rabína zasvätil celý život štúdiu židovských svätých písiem.

Učil na prestížnej ješive Ponevež v ultraortodoxnom meste Bnej Brak východne od Tel Avivu. Neskôr túto židovskú vzdelávaciu akadémiu i viedol.

Edelsteinov pohreb sa začal v Bnej Braku ešte v utorok popoludní a zhromaždili sa na ňom davy ľudí. Úrady vopred odhadovali účasť na 100.000 ľudí.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás