ZahraničnéIRÁN: sľubuje reakciu na nálet na svoj konzulát v...

IRÁN: sľubuje reakciu na nálet na svoj konzulát v Sýrii, ktorý zabil siedmich ľudí, vrátane dvoch generálov

-

spot_img

IRÁN: sľubuje reakciu na nálet na svoj konzulát v Sýrii, ktorý zabil siedmich ľudí, vrátane dvoch generálov

TEHERÁN 2. apríla (SITA/AP) – Teherán v utorok sľúbil reakciu na pravdepodobne izraelský nálet, ktorý zničil iránsky konzulát v sýrskom Damasku a zabil siedmich ľudí vrátane dvoch iránskych generálov. Iránska štátna televízia v utorok informovala, že sa v noci zišla Najvyššia štátna bezpečnostná rada a rozhodla o „povinnej“ reakcii na úder. Stretnutiu rady predsedal prezident Ebráhím Raísí a ďalšie podrobnosti nie sú známe.

Nie je jasné, či Irán zareaguje sám a bude tak riskovať konfrontáciu s Izraelom, ktorý je jeho úhlavný nepriateľ, a jeho spojencom USA alebo sa bude spoliehať na svojich spojencov, ako sú libanonská organizácia Hizballáh a jemenskí povstalci húsíovia. Hizballáh už v utorok vyhlásil, že nepriateľa čaká trest a pomsta.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA v utorok informovala, že Teherán vyslal Spojeným štátom dôležitý odkaz a vyzval na stretnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Správu Washingtonu vyslal prostredníctvom švajčiarskeho veľvyslanca v Teheráne, keďže Švajčiarsko sa stará o záujmy USA v Iráne. IRNA uviedla, že Irán považuje Spojené štáty za zodpovedné za útok.

Nálet na Damask zabil generála Mohammada Rezú Zahedího, ktorý do roku 2016 velil iránskym jednotkám Kuds v Libanone a Sýrii. Zomrel tiež jeho zástupca Mohammad Hádí Hádží Rahímí a päť ďalších dôstojníkov.

Izrael, ktorý sa zriedkakedy priznáva k útokom na iránske ciele, útok v Sýrii nekomentoval. Hovorca armády však obvinil Irán z pondelkového dronového útoku na námornú základňu v južnom Izraeli.

V posledných rokoch Izrael podnikol stovky úderov na terče na území Sýrie, ktoré kontroluje vláda v Damasku. Takéto údery sa zintenzívnili v ostatných mesiacoch za situácie, keď Izrael vedie vojnu proti palestínskej militantnej organizácii Hamas v Pásme Gazy a odohrávajú sa súboje medzi izraelskou armádou a Hizballáhom na izraelsko-libanonských hraniciach.

SÝRIA: Izrael zaútočil na sýrsky konzulát v Damasku

DAMASK 1. apríla (SITA/AP) – Izraelský vzdušný útok zničil konzulárnu sekciu iránskeho veľvyslanectva v sýrskom hlavnom meste Damask a zabil všetkých ľudí, ktorý tam boli. Uviedli to v pondelok sýrske štátne médiá. Podľa iránskej štátnej televízie Al-Alam vysielajúcej v arabčine pri útoku zomrel iránsky vojenský poradca generál Mohammad Rezá Zahádí, ktorý do roku 2016 velil iránskym jednotkám Kuds v Libanone a Sýrii. Iránsky veľvyslanec v Damasku povedal, že zabitých bolo sedem ľudí.

Izraelská armáda správy o útoku ihneď nekomentovala. V posledných rokoch Izrael podnikol stovky úderov na terče na území Sýrie, ktoré kontroluje vláda v Damasku. Takéto údery sa zintenzívnili v ostatných mesiacoch za situácie, keď Izrael vedie vojnu proti palestínskej militantnej organizácii Hamas v Pásme Gazy a prebiehajú súboje medzi izraelskou armádou a libanonskou organizáciou Hizballáh na izraelsko-libanonských hraniciach.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

2 Komentáre

  1. vsade su ti zidia rozlezeni. na Slovensku je ich pozehnane.
    preco iranci nezacnu vrazdit zidov v EU?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás