DomáceIdeoví otcovia privatizácie, ďalšie slovenské privatizačné zločiny a mondragonská...

Ideoví otcovia privatizácie, ďalšie slovenské privatizačné zločiny a mondragonská alternatíva

-

spot_img

Ideoví otcovia privatizácie, ďalšie slovenské privatizačné zločiny a mondragonská alternatíva

OSPRAVEDLŇUJEM SA ZA ZHORŠENÚ KVALITU ZVUKU !

Aké bolo politické zadanie? Škandalózne priznanie exministra privatizácie Tomáša Ježka a ideového otca československej privatizácie Dušana Třisku. Ak privatizácia vyrástla z týchto ideových základov, tak potom niet sa čomu diviť. V tomto kontexte je úplne logický aj Klausov výrok, že on nepozná špinavé peniaze.

Ideologické zadanie doby bolo jasné: privatizovať hneď a za akúkoľvek cenu. Ako to bolo s privatizáciou v prvej Dzurindovej vláde? Miklošov fígeľ: 49% ku 51% v prospech štátu, ale s manažérskou kontrolou menšinového vlastníka. Prečo na to SDĽ pristúpila? Ako sa to zneužívalo?

Prečo štát po celý čas majoritného vlastníctva Telekomu nikdy nedostal ani cent dividend? Ako okrádali francúzski manažéri slovenský rozpočet počas svojho pôsobenia v Stredoslovenskej distribučnej? Prečo zlyhala aj privatizácia, kde značnú časť akcií mali aj zamestnanci?

Duslo Šaľa – prvý príklad nepriateľského prevzatia. V čom bol Babiš iný než Kollár? Ako má skončiť reprivatizácia Slovenských elektrární po ukončení Mochoviec? Ako je možné, že aj dnes s odstupom času bude mať minoritný akcionár – EPH Daniela Křetinského, ktorý po odchode Talianov vystrieda Enel, manažérsku kontrolu?

Je možná aj spravodlivá privatizácia? Ako funguje Mondragon? Prečo sú jeho zamestnanci na tom oveľa lepšie než v súkromných fabrikách a ako je možné, že dokáže veľmi úspešne pôsobiť aj v plne konkurenčnom prostredí?

Dokedy ešte budú tupí ideológovia klamať, že len súkromné vlastníctvo je dobré a všetky iné formy vlastníctva sú odsúdené na krach? Je naozaj pravda, že štátne vlastníctvo je horšie než súkromné? Ako je možné, že štátny podnik vyše štyridsať rokov úspešne funguje, respektíve fungoval na plne konkurenčnom trhu?

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás