Top udalosťHOLANDSKO: Víťazom volieb je pravicový populista Geert Wilders

HOLANDSKO: Víťazom volieb je pravicový populista Geert Wilders

-

HOLANDSKO: Víťazom volieb je pravicový populista Geert Wilders

HAAG 23. novembra (SITA/AP) – Najviac hlasov v holandských parlamentných voľbách podľa exit pollu získal krajne pravicový, protiislamský populista Geert Wilders. Výsledky exit pollu, ktoré zverejnila holandská vysielacia spoločnosť NOS, ukazujú, že Wildersova Strana za slobodu získala v 150-člennej dolnej komore parlamentu 35 kresiel. Je to viac ako dvojnásobok oproti 17 kreslám, ktoré mala po predchádzajúcich voľbách.

Wildersov volebný program zahŕňa výzvy na referendum o odchode Holandska z Európskej únie a úplné zastavenie prijímania žiadateľov o azyl. Tiež obhajuje „deislamizáciu“ Holandska, hoci počas tejto predvolebnej kampane bol k islamu miernejší ako v minulosti.

Na druhom mieste vo voľbách podľa exit pollu skončila stredoľavicová aliancia Strany práce a Zelenej ľavice, ktorá podľa odhadu získala 26 kresiel. Jej líder Frans Timmermans však dal jasne najavo, že Wilders by s ním nemal počítať v koalícii.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás