ZahraničnéHistorické víťazstvo pre labouristov. Novým britským premiérom sa stal...

Historické víťazstvo pre labouristov. Novým britským premiérom sa stal Keir Starmer

-

spot_img

Historické víťazstvo pre labouristov. Novým britským premiérom sa stal Keir Starmer

Britská opozičná Labouristická strana drvivo vyhrala parlamentné voľby a po 14 rokoch vystrieda vo vláde konzervatívcov. Líder Labouristickej strany Keir Starmer sa stal novým britským premiérom po tom, ako ho po volebnom víťazstve prijal kráľ Karol III., uvádzajú britské médiá.

Konzervatívci cítia frustráciu Britov zo stavu krajiny a utrpeli najhoršiu porážku v dejinách strany, zatiaľ čo labouristi obsadia v dolnej komore parlamentu vyše 400 zo 650 kresiel. 

Kým hŕstka volebných obvodov ešte nepozná svojich víťazov, v Londýne sa už začína proces odovzdávania moci, v najbližších hodinách sa premiérskej funkcie ujme líder labouristov Keir Starmer.

Zmena začína teraz

Starmer vo víťaznom prejave v centrálnom Londýne uviedol, že „zmena sa začína teraz“ a že pre Britániu znova svieti nádej. „Takýto mandát prichádza s veľkou zodpovednosťou,“ povedal 61-ročný niekdajší prokurátor. Uznal pritom dezilúziu v britskej spoločnosti a vyhlásil, že obnovovanie ich dôvery v politiku je „bitka, ktorá definuje našu dobu“.

Sunak krátko predtým uznal víťazstvo labouristov, vyjadril sklamanie nad prehrou konzervatívcov a povedal, že telefonicky pogratuloval svojmu nástupcovi. „Dnes dôjde k odovzdaniu moci pokojným a usporiadaným spôsobom, s dobrou vôľou na všetkých stranách,“ vyhlásil po obhájení mandátu v severoanglickom obvode Richmond a Northallerton. „Je toho veľa, z čoho sa musíme poučiť a nad čím sa zamyslieť, a beriem na seba zodpovednosť za prehru. Je mi to ľúto,“ dodal.

Labouristi avizovali, že Starmer počas dňa vymenuje nový kabinet.

Jeho stredoľavá strana vo svojom programe sľúbila voličom obnoviť ekonomický rast, z ktorého budú mať prospech aj chudobnejšie vrstvy obyvateľov. Dôležitým bodom je pre nich reforma systému pracovnej migrácie, ktorý umožňuje ľahko získavať pracovné víza cudzincom spĺňajúcim požiadavky zamestnávateľov.

Starmerova strana chce obmedziť počet prisťahovalcov prichádzajúcich za pracovnými stimulmi napríklad zo zdravotníctva či stavebníctva a viac investovať do rekvalifikácií Britov, aby sami zaplnili voľné miesta.

Celý článok na:

https://www.ta3.com/clanok/947577/historicke-vitazstvo-pre-labouristov-novym-britskym-premierom-sa-stal-keir-starmer

Zdroj: TA3, ČTK

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás