NázoryGenerálny prokurátor: ZÁSADA STÍHANIA LEN ZO ZÁKONNÝCH DÔVODOV JE...

Generálny prokurátor: ZÁSADA STÍHANIA LEN ZO ZÁKONNÝCH DÔVODOV JE NAJDÔLEŽITEJŠOU ZÁSADOU TRESTNÉHO KONANIA

-

spot_img

Generálny prokurátor: ZÁSADA STÍHANIA LEN ZO ZÁKONNÝCH DÔVODOV JE NAJDÔLEŽITEJŠOU ZÁSADOU TRESTNÉHO KONANIA

V rámci včerajšej rozpravy k návrhu novely Trestného poriadku na rokovaní 90. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky okrem iného taktiež odznelo, že „stále sa tu opakuje tá nezmyselná veta, že trestné stíhanie by malo byť zákonné“, ako aj, že „hovoríte, že trestne stíhajte kohokoľvek, ale musí to byť v súlade so zákonom. A o tom, či je to tak, rozhoduje kto? Ten kto má stíhať? Nie súd.“

Vzhľadom k tomu, že tieto zásadné tvrdenia, spôsobilé ovplyvniť právne vedomie občanov, prezentoval podpredseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky, považujem za potrebné na ich margo uviesť nasledovné:

  • ZÁSADA STÍHANIA LEN ZO ZÁKONNÝCH DÔVODOV A ZÁKONNÝM SPÔSOBOM, je najdôležitejšou základnou zásadou trestného konania (§ 2 ods. 1 Trestného poriadku), ktorá má aj ústavnoprávny základ (čl. 17 Ústavy Slovenskej republiky).
  • ZÁUJEM NA ZÁKONNOSTI TRESTNÉHO KONANIA MUSÍ BYŤ NADRADENÝ AKÉMUKOĽVEK INÉMU ZÁUJMU. Ani záujem na naplnení účelu trestného konania (náležité zistenie trestných činov a spravodlivé potrestanie ich páchateľov), nemôže byť nikdy nadradený zákonnosti trestného konania.
  • Z ustanovení Trestného poriadku (§ 230 ods. 1) JEDNOZNAČNE vyplýva, ktorý orgán verejnej moci vykonáva DOZOR NAD DODRŽIAVANÍM ZÁKONNOSTI pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní. Tým orgánom je PROKURÁTOR.
  • V prípravnom konaní je dominus litis PROKURÁTOR, čím nie sú dotknuté zákonné rozhodovacie právomoci SÚDU, ktorý NIE JE orgánom činným v trestnom konaní a NEDISPONUJE právomocami dozor vykonávajúceho prokurátora.

Zdroj: Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás