fbpx
ZahraničnéErdogan: Rusko súhlasilo s predĺžením platnosti obilnej dohody

Erdogan: Rusko súhlasilo s predĺžením platnosti obilnej dohody

-

Erdogan: Rusko súhlasilo s predĺžením platnosti obilnej dohody

Ankara 17. mája (TASR) — Rusko súhlasilo s predĺžením platnosti dohody o vývoze ukrajinského obilia cez Čierne more o dva mesiace. V stredu to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Platnosť dohody mala vypršať vo štvrtok. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

- reklama -

„Vďaka úsiliu našej krajiny, s podporou našich ruských priateľov a prispením našich ukrajinských priateľov bolo rozhodnuté o predĺžení čiernomorskej obilnej dohody o dva mesiace,“ vyhlásil Erdogan.
AP konštatuje, že tento krok prospeje predovšetkým krajinám z Afriky, Blízkeho východu a Ázie, ktoré sa spoliehajú na dodávky ukrajinskej pšenice, jačmeňa, rastlinného oleja a ďalších cenovo dostupných potravinových produktov.

Dohodu o vývoze ukrajinského obilia cez Čierne more sprostredkovalo medzi Ruskom a Ukrajinou vlani v júli Turecko a OSN. Dohoda pomohla znížiť ceny potravín vo svete, ktoré stúpli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. V rámci dohody sa z Ukrajiny vyviezlo už viac než 30 miliónov ton obilia a poľnohospodárskych produktov.

Moskva vlani v novembri súhlasila s predĺžením dohody o 120 dní, v marci odobrila predĺženie iba o 60 dní. Až dosiaľ Moskva namietala voči predĺženiu dohody po 18. máji a žiadala odstránenie prekážok, ktoré bránia vývozu obilia a hnojív z Ruska.

Z Ukrajiny v stredu vyplávala posledná loď, na ktorú sa vzťahuje súčasná dohoda. Podľa údajov OSN plavidlo DSM Capella s 30.000 tonami kukurice z Čornomorska smeruje do Turecka.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

 1. V podstate je tento „súhlas“, len pokračovaním hybridnej vojny.
  Rusko sa presvedčilo, že väčšina obilia a výrobkov z neho, rovnako ako mliečne výrobky – nekončia v Afrike a Arábii, kde mali zabrániť totálnemu, strašnému, neľudskému hladomoru.
  Ale končia v Európe.
  A ako ešte viac poškodiť Európske štáty, ako zničením ich poľnohospodárstva??!??
  .
  Ukrajina vyváža produkty ktoré sú z ešte predvojnových rokov, prípadne krátko po začiatku vojny. Tohoročná úroda už bude oveľa nižšia, nakoľko pracovná sila, zdroje a energie sú potrebné inde.
  Takže toto je posledná veľká šanca „vypredať“ Ukrajinské zdroje. A keďže všemocná ruka Trhu funguje — vždy to musí skončiť v EU, pretože Eu obchodníci vždy preplatia Afriku, či Arábiu. A hlavne nakúpia za polovicu ceny, ktorú by museli dať poľnohospodárom doma.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás