fbpx
NázoryEduard Chmelár: BUDÚCI ŠÉF SLOVENSKEJ DIPLOMACIE SA BOL PREDSTAVIŤ...

Eduard Chmelár: BUDÚCI ŠÉF SLOVENSKEJ DIPLOMACIE SA BOL PREDSTAVIŤ U SVOJICH NADRIADENÝCH V USA

-

Eduard Chmelár: BUDÚCI ŠÉF SLOVENSKEJ DIPLOMACIE SA BOL PREDSTAVIŤ U SVOJICH NADRIADENÝCH V USA

Ak vám bude ešte niekto z okolia Zuzany Čaputovej tvrdiť, že sa cítia byť dotknutí kritikou Roberta Fica o príliš tesnom spojení slovenskej prezidentky so Spojenými štátmi, že považujú za urážku, keď líder Smeru obviňuje hlavu štátu z príliš častých konzultácií s americkou ambasádou – ukážte mu, prosím, tento tweet z minulého týždňa. Miroslav Wlachovský (ktorého má Zuzana Čaputová vymenovať za ministra zahraničných vecí) sa bol spolu s poradkyňou prezidentky Janou Kobzovou (manželkou podpredsedu Progresívneho Slovenska Tomáša Valáška, ktorý píše hlave štátu zahraničnopolitické prejavy) predstaviť na americkom State Departmente. Už viackrát som upozorňoval na to, že kandidáti na vysoké štátne funkcie sa chodia pred vymenovaním predstaviť americkému veľvyslancovi ako k takému miestodržiteľovi impéria. Ministri zahraničných vecí sú schvaľovaní priamo vo Washingtone. Túto oprášenú brežnevovskú doktrínu „obmedzenej suverenity“ trpíme prakticky od Dzurindovej vlády. Miroslav Wlachovský, ktorý z hľadiska proamerického nastavenia predstavuje to najhoršie v našej diplomacii, začínal svoju kariéru práve v Kukanovej skupinke, do ktorej patrili aj Miroslav Lajčák, Ivan Korčok a Rastislav Káčer. Znamená to, že Slovensko ani naďalej nebude mať suverénnu zahraničnú politiku.

V tejto súvislosti je zaujímavý postoj lídra Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý dnes vchádzal do Prezidentského paláca s tým, že úradnícku vládu nepodporí, no vyšiel z neho s tým, že ju chválil a že ho žiadne meno v nej nevyrušuje. Na tlačovej konferencii sa podobne ako Richard Sulík a Eduard Heger postavil za prezidentku a najostrejšie z nich útočil na Roberta Fica. Vyjadril sa, že ani on by ho do Prezidentského paláca nepozval (lídra najsilnejšej opozičnej strany? to čo je za neúcta k parlamentnej demokracii?) a jeho kritiku označil za „neslušnú“ a odkláňajúcu sa od sociálnej demokracie. Naozaj netuším, čím, a to si dovolím tvrdiť, že viem o sociálnej demokracii čosi viac ako technokrati Hlasu. Tuším však, že Peter Pellegrini je už kúpený inými ponukami a po týchto zbabelých slovách stratí u voličov opozície posledné zvyšky rešpektu.

Zdroj:

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. Na to, že sa už pár desaťročí točí okolo politiky, nepochopil, že demokratický volič nevoli za niečo, ale proti niekomu.
    Stačí sa vyhraniť voči tomu správnemu cieľu a hlasy máte isté.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás