fbpx
NázoryE. Chmelár: Kamaráti z mokrej štvrte

E. Chmelár: Kamaráti z mokrej štvrte

-

E. Chmelár: Kamaráti z mokrej štvrte

Eduard Chmelár: KAMARÁTI Z MOKREJ ŠTVRTE

Myslíte si, že SaS dokáže rozložiť aj úradnícku vládu? 😎

Ale teraz vážne. Členovia kabinetu Ľudovíta Ódora, ktorých mená dnes oznámila Zuzana Čaputová, nie sú žiadnou nadstraníckou úradníckou vládou. Je to podvod. Táto vláda vznikala neštandardným spôsobom, v rozpore s literou ústavy (a Prezidentský palác sa môže vykrúcať, koľko chce, že konzultoval výber s budúcim premiérom, dobre vedia, že dominantné bolo slovo prezidentky a že takto sa to nerobí). Pri jej tvorbe Zuzana Čaputová spolupracovala skôr so svojím poradcom Ivanom Miklošom ako s Ľudovítom Ódorom. Ide o kontinuitu s doterajšou vládnou koalíciou. Prezidentka opäť raz nehovorí pravdu, keď tvrdí, že táto vláda je apolitická. Viete, že som ju v jednom videu nazval pokračovaním Hegerovej vlády inými prostriedkami. Po zverejnení kompletného zoznamu mien k tomu musím doplniť, že Mikuláš Dzurinda už nemusí kandidovať, lebo práve sa zrodilo SDKÚ 2. Rátajte so mnou:

- reklama -

Predseda vlády Ľudovít Ódor (bývalý poradca ministra financií Ivana Mikloša za SDKÚ a premiérky Ivety Radičovej za SDKÚ), minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský (bývalý poradca premiéra Mikuláša Dzurindu za SDKÚ), minister vnútra Ivan Šimko (bývalý minister obrany za SDKÚ), ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová (bývalá poslankyňa za SDKÚ), minister dopravy Pavol Lančarič (dlhoročný priateľ Ivana Mikloša), ministerka kultúry Silvia Hroncová (vymenovaná za riaditeľku SND za vlády SDKÚ). Čudujete sa, že takúto „úradnícku vládu“ ocenil aj zakladateľ a dlhoročný líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda? Aj ďalšie mená tohto kabinetu – minister obrany Martin Sklenár, ktorý je pravou rukou Jara Naďa alebo minister školstva Daniel Bútora, ktorý je synom poradcu Andreja Kisku Martina Bútoru – dokazujú, že ide o jednoznačne pravicovú vládu. Daniel Bútora sa mal stať ministrom školstva už v Hegerovej vláde po odchode SaS, napokon sa stal poradcom šéfa rezortu.

Považovať túto ideologicky vyprofilovanú vládu za úradnícku je zlý vtip. Úradnícka vláda sa tvorí po dohode so všetkými parlamentnými politickými stranami a je ideologicky neutrálna. Na čele tohto kabinetu stojí provládnymi médiami vychvaľovaný ekonóm, ktorý sa však nespochybniteľne riadi neoliberálnou ideológiou. Nezabúdajme, že je jedným z autorov sociálne nespravodlivej rovnej dane, pyramídovej hry zvanej „druhý dôchodkový pilier“ a všetkých neoliberálnych experimentov, voči ktorým sa vyhranila ľavica. Pripomíname to zvlášť Petrovi Pellegrinimu, ktorý sa na jednej strane pasuje za tú „pravú sociálnu demokraciu“, no ktorého na strane druhej žiadne meno v prezidentkinej vláde podľa jeho vlastných slov nevyrušuje. Takúto vládu jednoducho nijaký autentický ľavičiar podporiť nemôže. Zuzana Čaputová opäť potvrdila to, čo vieme už dávno – táto osoba nie je žiadnou hlavou štátu, je zaujatá, jednostranná, vedie Prezidentský palác ako súkromnú firmu, nie štátny úrad, ktorý by mal byť otvorený pre všetkých. Prosím, bude to ich zodpovednosť, ako riadia tento štát, len nech sa netvária, že sú nadstranícki, nezávislí a že reprezentujú celé spektrum slovenskej spoločnosti. Je to len jedna úzka skupina, ktorá si uzurpovala moc. Takže gratulujem Zuzane Čaputovej, výsledkom jej pôsobenia v úrade bude návrat goríl do slovenskej politiky.

(Táto snímka je stará približne dvadsať rokov a je na nej Ivan Mikloš, Miroslav Wlachovský, Ivan Korčok a Pavol Demeš.)

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás