NázoryDušan Piršel: Psychopati vo verejnom priestore?

Dušan Piršel: Psychopati vo verejnom priestore?

-

Dušan Piršel: Psychopati vo verejnom priestore?

V ostatnom čase čítam  ako sa môže stať,  že  po takých udalostiach  ako sú voľby  sa  obľúbencom toľkých ľudí  môže  stať psychopat. Ku všetkej úcte výnimkám a samozrejme, že nie je to len o slovenskom národe.

Môže byť  teda psychopat  obľúbencom a vodcom davu práve preto, že je psychopat ?

Zdravý človek so zdravým rozumom a svedomím predsa z davu dokáže vystúpiť, vrátiť sa a zmeniť smerovanie.

Napriek ovplyvňovaniu, kontrole, usmerňovaniu ,ide kam ho smeruje jeho svedomie a rozum.

Táto téma ma celkom zaujala a začal som pátrať. Dočítal som sa, že v posledných rokoch sa čoraz viac v politickej psychológii hovorí, že mnoho psychopatických jedincov sa môže  stať úspešnými lídrami, ktorí môžu viesť či už firmu, alebo celú krajinu.

Psychopat je rodený vodca stáda. Nesmrdí potom strachu, je charizmatický, presvedčivý a oklame všetkých.

Dokáže byť milý, vnútri je však chladný, bezcitný a krutý, hovorí psychiater a psychoterapeut Radkin Honzák.

Podľa behaviorálneho patológa , psychopat v politike má často grandiózny pocit vlastnej jedinečnosti a nedotknuteľnosti.

Je to narcis, presvedčený o tom, že je úspešný, krásny a výnimočný. Myslí si, že je vzorom, predurčeným k tomu, aby viedol ostatných.

Nezriedka je to  manipulátor, ktorý si však dokáže  vďaka svojim rétorickým schopnostiam kohokoľvek získať.

Podľa odborníka sa psychopati vyznačujú  tiež absenciou svedomia a ľútosti, respektíve nedostatkom súcitu a empatie s ostatnými.

Rozpoznať adaptovaného psychopata je mimoriadne náročné. Pokiaľ s ním ľubovoľná osoba prichádza do styku len sporadicky, vníma prevažne len jeho sebavedomie, sebaistotu a jeho nacvičenú seba prezentáciu.

Až pri opakovaných skúsenostiach si môže osoba začať všímať menšiu empatiu voči iným, necitlivosť a egocentrickosť.

Problém vidím u tých, ktorí totiž  okrem  znakov deštrukčnej  osobnosti  priberajú ospravedlňujúcu ideológiu pre  svoje  skutky.

Preto je dobré  mať  štvorročný alebo päťročný volebný cyklus. Je to presne obdobie, počas ktorého zistíme, že tí, ktorých sme si zvolili, zlyhali a nenaplnili tak naše predstavy. A potom začneme znovu túžiť po niekom novom.

Pri cestách sa nám vynoria bilboardy s novými, usmievavými tvárami, ktoré budia dobrý dojem, alebo myšlienku, ktorú treba nasledovať.

Pred voľbami pre mnohých  politikov platí, že koľkokrát sú na bilboarde, toľkokrát sú človekom.

Z toho dôvodu je potrebné si uvedomiť, že najmä v politike by bolo dobré včas rozpoznať, keď sa psychopatické črty stávajú toxickými a robia okoliu viac škody ako osohu.

Buďme však realisti. Dokonalý politik neexistuje. Politik má v prvom rade ťahať strane percentá, má mať ambície zostaviť vládu a nemusieť svietiť  v opozícii.

Dušan Piršel

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás