NázoryDušan Piršel: Prázdnota okolo nás a v nás

Dušan Piršel: Prázdnota okolo nás a v nás

-

Dušan Piršel: Prázdnota okolo nás a v nás

Je zaujímavé premýšľať nad vývojom slovenskej politiky. Uvedomujem si, že hovoriť o stredne vzdialenej budúcnosti je ešte väčšie veštenie z kariet ako hovoriť o týždni, ktorý práve začína. Možných scenárov je veľa, tie horšie sú pravdepodobnejšie ako tie lepšie, kdesi v tieni striehnu aj úplne devastujúce, ktoré si vôbec nechceme pripustiť a považujeme ich len za tému literárnej fikcie. Nakoniec za takú bola ešte pred rokom považovaná aj pandémia.

Občas vnímam prázdnotu súčasnej politickej generácie a nie som si istý, či ju dokážeme zmeniť. Ak sa pozriem smerom dozadu na mladšie ročníky obyvateľov, tak som si istý, že nemôžeme zmeniť tuto prázdnotu ani do budúcna. Učitelia a samotné vzdelávanie môžu robiť vo všetkej úcte, čo len chcú, ale aj oni sami sú občas ovplyvnení prázdnotou. Aj medzi niektorými učiteľmi sa vytrácajú nositelia ideálov a myšlienok. Veď ak nám vyrastá prázdna generácia, ktorá je ešte prázdnejšia, ako tá predtým – musí sa to odzrkadliť aj v školstve, politike, zdravotníctve, vede.

Tejto generácii sa asi bude hovoriť stratená, ale znížením konkurencie môžu dostať šancu aj tie talenty, ktoré by inak mohli zaniknúť, čiže stále si myslím, že nie je všetko stratené a rodičia dnešných detí sú veľakrát úspešní v hľadaní hodnôt a napĺňaní svojich cieľov, hoci aj politických, a tým dávajú neverbálny príklad svojmu potomstvu. Rizikom je, že ich deti môžu mať práve preto utlmenú snahu, veď predsa rodičia sa postarajú. Možno sa práve prejaví tá nadmerná snaha až v nasledujúcej generácii, čiže u našich vnukov, ktorých bude stimulovať priemernosť ich rodičov. Alebo ak to okolnosti zariadia, padnú do ešte väčšej, hlbšej a bez obsažnejšej prázdnoty.

Našej mladej generácii príliš zjednodušujeme a zľahčujeme život. Príroda je neúprosná, v takej situácii sa postupne degradujú schopnosti na úspešné prežitie, čo už u najmladšej generácie pozorujeme.

Čiže nevidím to veľmi ružovo s naším Slovenskom, ale aj celkovo s týmto svetom. Bude žiadúce vzdelávať  voličov, ale aj politikov, učiteľov, ale aj deti. A možno napriek tomu sa ľudské neduhy úplne  neodstránia. Dnes bude kľúčové neobsadiť pouvoľňované politické stoličky priemernosťou a prázdnotou, ale zabezpečiť veľký reštart na ruinách celej spoločnosti. A na to bude potrebný špičkový dirigent, ktorý vydoluje z budúceho orchestra maximum, a to niekedy aj za cenu obetí.

Rozhodne žijeme v extrémne zaujímavej dobe…

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás