NázoryDušan Piršel: Krátke zamyslenie sa nad bombovými útokmi na...

Dušan Piršel: Krátke zamyslenie sa nad bombovými útokmi na školách

-

spot_img

Dušan Piršel: Krátke zamyslenie sa nad bombovými útokmi na školách

Celé Slovensko žije už niekoľko dní  s vedomím možných útokov. Týka sa nás to všetkých, ale predovšetkým sa to týka žiakov, ktorí nielen tieto školy navštevujú.

Žiaci rôznych vekových kategórií majú zmiešané pocity, emócie, pociťujú strach, stres či frustráciu.

Tak sa pýtam, prečo v školskom prostredí narastá agresivita školákov. 
Vnímam to tak, že dnešná mládež je vystavená stálemu tlaku na úspech a víťazstvo.

Kto chce v živote obstáť, musí byť lepší, šikovnejší, flexibilnejší. Jednoducho povedané, musí byť silnejší či bezohľadnejší ako ostatní.

Za žiakmi prejavujúcimi sa agresívne treba vidieť osobnosti, ktoré majú nízku seba hodnotu, cítia sa menejcenní, majú silnú obavu z podriadeného postavenia voči druhým a podobne.

Deti musia veriť v dobro, na tom sa však musia podieľať najmä najbližší výchovou a vzorom, prípadne osoby z okolia  krúžky, učitelia .

Empatia sa v človeku vyvíja. Základom je mať úctu k žiakovi a náležite ju aj prejavovať. Neznamená to súhlasiť so správaním žiaka, no rešpektovať ho ako plnohodnotnú bytosť.

Niektoré problémové situácie môže učiteľ minimalizovať aj tým, že žiak vie o tom, že ho učiteľ vníma aj bez toho, aby na seba nejakým negatívnym spôsobom upozorňoval.
 
Myslím si, že je potrebné o probléme agresivity v spoločnosti hovoriť. To je prvá cesta, ako pomôcť spomaliť jej nárast.

Základy psychológie mali dostávať už deti v škôlkach, aby sa učili poznávať samy seba, aby vedeli, čo sa s nimi v rôznych situáciách deje.

Nakopená negatívna energia, stres, neúspechy, frustrácia, vnútorná nespokojnosť a nevyrovnanosť, to všetko sa stalo súčasťou dnešného života.

Následkom môže byť správanie, ktoré sa nielenže nepáči nášmu okoliu, ale môže mu ubližovať . Vybíjanie si zlosti na niekom inom, veľmi často práve na tom najbližšom.
 
Agresia je jeden zo spôsobov vyrovnávania sa s náročnou životnou situáciou. Používa sa na čelné odstránenie prekážok, ak je úspešná, má sklon opakovať sa.
 

Ako mi napísal môj priateľ psychiater . Veľký omyl súčasnej doby je presvedčenie, že materiálne bohactvo je dostatočné na spokojnosť ľudskej duše.

Nie je.

Nemusieť čeliť existenčnému zániku hlad, smäd, smrť  je iste zásadná vec. Všetko materiálne nad tieto potreby má zmysel len a len vtedy ak je to spojené s láskou, pozornosťou, záujmom pre druhého. 100 eur od babky daných bez lásky má menšiu hodnotu ako kompót s objatím.

A toto sme ako rodičia zanedbali. Iphony bez lásky nie sú cennejšie od kamienkov na zemi.

Napriek tomu sme  ich deťom tvrdošijne nanútili a očakávali, že budú psychicky zdravé a spokojné.

Toto je výsledok dlhoročnej liberálnej výchovy. Nič iné. Žiadna úcta k druhému, inštitúciám, spoločnosti.

Na záver by som rád  vyjadril svoju plnú podporu aj všetkým žiakom, študentom, ich rodinám a celým školským komunitám, ktorí sa  ocitli v tejto nepríjemnej situácii.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás