fbpx
NázoryDušan Piršel: Blahobytné drancovanie

Dušan Piršel: Blahobytné drancovanie

-

Dušan Piršel: Blahobytné drancovanie

Ľudstvo si vybudovalo „blahobyt“ založený na surovinách (ropa, uhlie, plyn…). Dnes si už nikto nechce ani len predstaviť dobu spred 100 rokov.

Večná túžba po blahobyte drancuje prírodu a prírodné zdroje. Rodnú hrudu (polia) nahradili supermarkety. Svet ľudský sa stal svetom  a ríšou temna.

Myslím si, že práve preteky za blahobytom zdeformovali morálku ľudstva a pošliapali ľudskosť.

Vývoj ľudstva je nezadržateľný a závisí od geografickej polohy, ako aj náchylnosti jednotlivých elít utrhnúť si z „koláča“ počas svojho krátkeho obdobia panovania čo najviac z ponúkaných prírodných zdrojov.

Cez sofistikované kampane vplývať na najochotnejšiu cieľovú skupinu – mladú a strednú generáciu a zvyšovať spotrebu pre dosahovanie trvalého rastu biznisu.

Keď biznis stagnuje, pohltí ho väčšia ryba.

Ak rastie (napr. nejaký startup), všimne si ho taktiež väčšia ryba a pravdepodobne ho tiež časom pohltí.

Takto sa vytvárajú korporátne konglomeráty, ktoré si strážia svoje teritóriá a s inými veľkými rybami sú potichu dohodnuté na sférach vplyvu.

Konzum prekvitá, spotreba rastie a obyčajní ľudia sa zadlžujú na úkor budúcnosti. Planéta má nejaké svoje samoopravné kapacity, ale tie sa vyčerpávajú.

Uvidíme toto leto, či sme sa poučili z nedávnej krízovej doby a začneme trocha šetriť životné prostredie, svoje zdravie a myslieť na budúcnosť.

Myslím si , že  aj tieto existenčné riziká znížime, len ak znížime rivalitu, zastavíme drancovanie .

Ako hovorí Daniel Schmachtenberger, narastajúca rivalita a teória hier s využitím exponenciálnych technológii a s nárastom znečistenia a ťažby s cieľom poraziť súperov a zabezpečiť si čo najviac prírodných zdrojov, bez ktorých napríklad autoritárske režimy dlho neprežijú, smeruje, na priestorovo obmedzenom ihrisku (jedna planéta) nevyhnutne k seba-ukončeniu ľudstva.

„Poďme do nich“ dlhodobo nebude fungovať, treba sa hlbšie zamyslieť.

PhDr. Dušan Piršel

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás