KultúraDostojevského tvorba žije aj po 200 rokoch od jeho...

Dostojevského tvorba žije aj po 200 rokoch od jeho narodenia

-

Dostojevského tvorba žije aj po 200 rokoch od jeho narodenia

11. novembra sme si pripomenuli 200. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších spisovateľov a filozofov svetovej literatúry Fiodora Michajloviča Dostojevského – jedného z prvých existencialistov, zakladateľov moderného psychologického románu, ktorého diela sa zapísali veľkými písmenami do dejín svetovej kultúry…

EXISTENCIALISTA, KTORÝ UNIKOL SMRTI

Dostojevskij sa narodil v roku 1821 v Moskve, študoval na vojenskom učilišti v Petrohrade a následne sa začal venovať literatúre. Zapojil sa do proti-cárskej skupiny M. V. Petraševského začo bol odsúdený roku 1849 k trestu smrti. Smrti unikol na poslednú chvíľu, keď mu trest zmenili na 4 roky nútených prác na Sibíri, kde napokon strávil 10 rokov na prácach a neskôr ako vojak. Nemožno pochybovať, že tento esenciálne existencialistický moment ovplyvnil aj autorovu tvorbu. Sám autor si prešiel peklom, navyše ho trápila epilepsia.

Po návrate zo Sibíru absolvoval pobyty v západnej Európe, kde si uvedomoval morálnu úroveň spoločnosti. Dostojevskij chcel zmeniť ruskú spoločnosť návratom ku kresťanským ideálom a za príčinu morálneho rozkladu považoval prehnaný individualizmus. V 60. rokoch 19. storočia písal spolu s bratom do časopisov Doba a Epocha, neskôr do časopisu Občan a po smrti svojho brata sa dostal do existenčných problémov. Zomiera v roku 1881 na pľúcne krvácanie spojené s epileptickým záchvatom.

DIELO A MYŠLIENKOVÝ ODKAZ

Dostojevského diela psychologicky rozoberajú hraničné situácie, komplikované osobnosti, revolucionárov, prostitútky, morálne skazených ľudí či ľudí s duševnými poruchami. Zmysel života, viery, lásky, revolúcie… to všetko je súčasťou Dostojevského románov, ktoré dodnes žijú v rôznorodých literárnych, filmových či divadelných spracovaniach.

Dostojevského význam v deň výročia výstižne zosumarizoval Roman Michelko: „Dostojevskij je autor, ktorý výrazne prerástol svoju dobu, stal sa klasikom v najlepšom slova zmysle, autorom, ktorý hádam najgeniálnejšie vystihol človeka v oboch jeho krajnostiach, krajnostiach dobra i v krajnostiach zla. V intelektuálnom povedomí ľudstva bol vždy prítomný a jeho aktuálnosť sa nielenže nijako nestráca, ale, naopak, zdá sa, že v priamej úmere s prehlbujúcim sa chaosom a hodnotovou entropiou ľudstva je ešte viac aktuálny, než bol kedykoľvek predtým. … Esencia jedného z jeho najvýznamnejších diel Zločin a trest bola založená na polarite Raskoľnikova a úžerníčky. Besy vyjadrujú Dostojevského postoj k revolúciám. Karamazovci sú tragickým románom, sú v ňom tri pravdy, tri videnia sveta.

Na aktualizačný odkaz Dostojevského Besov poukazuje aj slovenský lingvokulturológ Jozef Sipko, ktorý v rozhovore pre DAV DVA napísal: „Stále je pred nami výber ako u onoho ruského bohatiera, ktorý stojí pred možnosťou trojitej cesty a podľa toho, akú si vyberie, taký bude jeho život. My sme si zatiaľ vybrali násilie, nenávisť, zastrašovanie, pohŕdanie, klamstvo. Dostojevskij to nazval besovstvom. Opačná cesta je omnoho ľahšia: nenásilie, láska, spolupráca, krása, ktorá zachráni svet (Dostojevskij).“

Dostojevského odkaz pripomenul aj slovenský filozof Milan Petkanič v Literárnom týždenníku: „Tento rok si pripomíname dvojsté výročie narodenia velikána… nech nám to je dobrým dôvodom na chvíľku pozastaviť sa a zamyslieť nad myšlienkovým odkazom jeho veľkolepého diela. Povaha tohto odkazu totiž nie je len literárna a umelecká, ale aj hlboko filozofociká a náboženská, navzdory tomu, že Dostojevskij sám formálne nikdy nenapísal nijakú filozofickú ani teologickú stať…“ (Literárny týždenník 17-18, 2021). Petkanič v texte analyzuje Legendu o Veľkom inkvizítorovi, ktorú považuje za strhujúcu obhajobu slobody ľudského ducha, ktorá sa v diele vyskytuje v troch rovinách – sloboda ľudského bytia, sloboda, ktorá sa nielen uskutočňuje, ale aj ubíja v politických dejinách a napokon sloboda náboženskej viery.

Na rovnomennú tému vyšiel rozsiahly článok na DAV DVA, podrobne analyzujúci knihu Rozjímanie o Veľkom inkvizítorovi (VSSS, 2005), kde túto významnú pasáž z diela Bratia Karamazovovci komentujú filozofi, teológovia, spisovatelia či prekladatelia. V nadväznosti tiež vyšiel divadelný report o inscenácii Karamazovovcov z produkcie Slovenského národného divadla.

DOSTOJEVSKIJ V PODCASTOCH A ČLÁNKOCH

Rádio Vltava pri príležitosti 200. výročia pripravilo sériu podcastov z autorovej tvorby, kde nechýbajú diela ako Besy, Idiot či Zápisky z podzemia. „Narození zásadního spisovatele a myslitele, vrcholného představitele ruského realismu a předchůdce moderní psychologické prózy proto na Vltavě není možné opomenout. Celý listopad zasvětíme jeho tvorbě i osobnosti, která se bude prolínat všemi pořady,“ píše Rádio Vltava.

Dostojevského výročie si pripomenulo aj rádio Devín s profesorom Andrejom Červenákom: „Dostojevskij bol novátorom, jeho tvorba presiahla hranice realizmu a podstatne ovplyvnila vývin svetovej prózy. Patrí k priekopníkom moderného psychologického románu, vytvoril nezabudnuteľné obrazy ľudskej biedy. Jeho umeleckým a spisovateľským krédom bolo „hľadanie človeka v človeku“: „Človek je tajomstvo. Treba ho rozlúštiť a ak ho budeš lúštiť aj celý život, nnehovor, že si strácal čas,“ — napísal ako 18-ročný svojmu bratovi.

Pravoslávna bohoslovecká fakulta v Prešove pripravila k výročiu samostatný prednáškový seminár.

Dostojevského odkaz tiež pripomenul Vladimír Franta z webu Sputnik: „Cesta do hlubin lidské duše, kdy abnormální okolnosti zbavují člověka jeho lidské podstaty, hledání cesty ven… Takový je Dostojevskij, bažící po odpovědi na věčnou otázku „jsoucnosti Boží“. V době slávy uchvátil i mládež, ta byla varována před tímto mystikem… Sblížil slavjanofily a západníky. Miloval Rusko. Uplynulo 200 let od jeho narození.“

Na Dostojevského nezabudol ani hlavný mediálny prúd. Články a podcasty vyšli aj na SME (za zmienku stojí aj digitalizácia diel na Zlatom fonde), Pravde, Lidovkách a Českých novinách.

Dostojevskij teda žije aj po 200 rokoch od jeho narodenia a stále inšpiruje, provokuje, motivuje k zamysleniu.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás