fbpx
DomáceĎalšia obeť politických procesov? Šeliga tvrdí, že ho zastrašujú...

Ďalšia obeť politických procesov? Šeliga tvrdí, že ho zastrašujú predvolaním na výsluch, pretože kritizuje Žilinku

-

Ďalšia obeť politických procesov? Šeliga tvrdí, že ho zastrašujú predvolaním na výsluch, pretože kritizuje Žilinku

DEMOKRATI: Šeligu predvolali na výsluch, začína sa zastrašovanie za kritiku Žilinku, tvrdia Demokrati

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) – Poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Demokrati) dostal predvolanie na výsluch vo veci podozrenia z prečinu ohovárania generálneho prokurátora Maroša Žilinka. Strana Demokrati dnes na tlačovej konferencii reagovala, že sa začína zastrašovanie za vyslovený kritický názor, keďže Šeliga patrí k najväčším kritikom Maroša Žilinku. Ako uviedol Šeliga, „ak mám správnu informáciu, tak na generálnu prokuratúru prišlo trestné oznámenie, generálna prokuratúra prikázala okresnej prokuratúre, aby to riešila a tá následne dala pokyn príslušným vyšetrovateľom, aby to začali riešiť.“ Podľa svojich slov však nevie, kto podal trestné oznámenie. Dodal, že sa nebojí a poskytne orgánom činným v trestnom konaní súčinnosť. Domnieva sa, že vypočúvať ho budú za jeho tlačovky a expresívne výroky o tom, že Žilinka je zbabelec. „Nie som si vedomý ničoho takého, čo by v demokratickej spoločnosti nebolo prípustné. To je ústavný činiteľ. Tu sa naozaj ideme baviť o tom, že nesmieme kritizovať Žilinku?“ reagoval Šeliga. Trestný čin ohovárania treba podľa neho zrušiť.

Dodal, že už aj šéf SNS Andrej Danko sa mu po politických diskusných reláciách vyhrážal, že „počkajte, keď budete chodiť po výsluchoch“. Podľa neho hrozí, že ak sa k moci dostanú strany ako Smer-SD či SNS, budú sa snažiť stíhať ľudí za kritický názor. „My tu máme sovietsky model prokuratúry a zdá sa, že oni tu chcú mať aj sovietsky model vládnutia,“ doplnil predseda Demokratov Eduard Heger. Jednotka kandidátky Demokratov Andrea Letanovská si myslí, že predvolanie Šeligu na výsluch je len malou ukážkou toho, čo sa môže stať bežnou praxou po voľbách. „Budeme sa potom báť hovoriť verejne svoj názor? Kritizovať ministra, vládu, alebo aj generálneho prokurátora za to, že rieši medvede miesto vážnych káuz?,“ povedala.

Šeliga hovorí, že Demokrati sú jediná politická strana, ktorá má pripravenú reformu prokuratúry a konzistentne upozorňuje na problémy v tejto oblasti. Tvrdí, že cieľom ich reformy je urobiť z generálnej prokuratúry transparentnú inštitúciu a posunúť ju do 21. storočia. „Zrušíme sovietsky model, nebude tu jeden báťuška cár, jeden generálny prokurátor, ktorý môže všetko,“ podčiarkol. Okrem toho chcú skrátiť volebné obdobie generálneho prokurátora, zrušiť sporný paragraf 363, otvoriť výberové konania prokurátorov a zmeniť proces výberu okresných a krajských prokurátorov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás