ZahraničnéČR: Plošné zatvorenie škôl bolo nezákonné, rozhodol Najvyšší správny...

ČR: Plošné zatvorenie škôl bolo nezákonné, rozhodol Najvyšší správny súd

-

spot_img

ČR: Plošné zatvorenie škôl bolo nezákonné, rozhodol Najvyšší správny súd

Praha 2. júna (TASR) – Najvyšší správny súd Českej republiky (NSS) v stredu rozhodol, že plošné uzatvorenie materských a základných škôl, ku ktorému došlo v apríli na základe pokynu ministerstva zdravotníctva, bolo nezákonné, informoval portál Novinky.cz.

„Oba senáty správneho súdu vydali dňa 2. 6. 2021 rozsudky, v ktorých konštatovali nezákonnosť napadnutých ustanovení oboch mimoriadnych opatrení,“ oznámil súd a dodal, že opatrenia nie je potrebné rušiť, keďže ich platnosť medzičasom vypršala.

Súd pritom poukázal na pandemický zákon, ktorý „upravil iba omedzenie výučby a inej prevádzky vysokých škôl“, zatiaľ čo o obmedzení výučby a prevádzky materských, základných a stredných škôl sa zákon nezmieňuje. Prevádzka týchto škôl tak mohla byť podľa súdu obmedzená iba prostredníctvom zákona o ochrane verejného zdravia.

Na súd sa obrátili žiaci a rodičia, ako aj samotné základné a materské školy a tiež metská časť Praha 9, ktorá je zriaďovateľom týchto typov škôl.

NSS už v minulosti označil za nezákonné aj plošné uzatvorenie reštaurácií, nosenie rúšok a ďalšie opatrenia, ku ktorým vláda Andreja Babiša pristúpila po skončení núdzového stavu začiatkom apríla.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás