ZahraničnéČR: Krajina drží štátny smútok za obete štvrtkovej streľby...

ČR: Krajina drží štátny smútok za obete štvrtkovej streľby na univerzite

-

ČR: Krajina drží štátny smútok za obete štvrtkovej streľby na univerzite

BRATISLAVA 23. decembra (SITA) – Česko v sobotu drží štátny smútok za obete štvrtkovej masovej streľby na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Ľudia si obete uctia minútou ticha aj na bohoslužách. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Premiér Petr Fiala vyhlásil štátny smútok ešte vo štvrtok. Vlajky budú na štátnych a verejných budovách stiahnuté na pol žrde.

Minútu ticha za obete tragickej streľby budú v Česku držať na poludnie. V tom istom čase sa naprieč krajinou rozoznejú zvony.

O 11:00 sa v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade uskutoční smútočná bohoslužba, ktorú povedie pražský arcibiskup Jan Graubner. Ako informuje portál Novinky.cz, mal by sa na nej zúčastniť okrem iných aj prezident Petr Pavel. Bohoslužby sa budú konať napríklad aj v katedrálach v Brne a Ostrave.

Mestá a obce upravili alebo zrušili svoj sviatočný program. Zrušili sa športové akcie, divadelné predstavenia či koncerty. Tam, kde sa podujatia budú konať, bude väčšia policajná prítomnosť.

Pamiatku obetí si ľudia pripomínajú na pietnych miestach, ktoré od štvrtka vznikli vo väčšine miest pred univerzitami. Najväčšie je pred rektorátom Karlovej univerzity v Prahe, kde ľudia položili tisícky sviečok a stovky kvetov.

Strelec, ktorý bol študent univerzity, zabil pri svojom vyčíňaní na fakulte 14 ľudí a sám napokon spáchal samovraždu. Dvadsaťpäť ľudí utrpelo zranenia. Predtým páchateľ zabil svojho otca a zjavne pred týždňom aj muža s dieťaťom v Klánoviciach. Štvrtková streľba je najtragickejšia v histórii Česka.

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/534371-minuta-ticha-mse-i-vlajky-na-pul-zerdi-cesko-ucti-pamatku-obeti-strelby-v-praze
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cesko-hali-statni-smutek-40455281

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás