DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Kollár:Počkáme si na PVV a podľa neho sa rozhodneme, či vládu podporíme

        Bratislava 27. mája (TASR) – Sme rodina si počká na programové vyhlásenie vlády (PVV) a podľa neho sa rozhodne, či vládu odborníkov podporí. Úradnícka vláda nemá veľa práce, má krajinu doviesť do volieb, postarať sa o rozpočet a dbať na čerpanie eurofondov. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.


        Kollár poukázal, že pokým bude vláda robiť na vyrovnanom rozpočte, nebude sa môcť venovať tomu realistickému, deficitnému, rozpočtu. Poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) preto predložil do NRSR návrh na skorší termín predloženia návrhu rozpočtu.


        „Nikto nechce vyrovnaný rozpočet na budúci rok. To by bola ekonomická katastrofa pre Slovensko,“ povedal v relácii predseda mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Dodal, že vyrovnaný rozpočet by znamenal výpadok 20.000 pracovných miest. Nevie, čomu to pomôže, ak parlament prinúti vládu, aby návrh rozpočtu predložila už v auguste či septembri. Vyzerá to podľa Šimečku ako hádzanie polien vláde. „Hlavne, aby potom mohli v kampani ukazovať, že pozrite sa, úradnícka vláda navrhuje rozpočet, ktorý zruinuje krajinu,“ poznamenal.


        V parlamente je aktuálne podľa Kollára 150 opozičných politikov. „Máme štyri mesiace do volieb. Každý poslanec sa chce ukázať pred svojím predsedom strany, aby dostal čo najlepšie číslo na kandidátke, tak sú prehnane iniciatívni a predkladajú rôzne návrhy zákonov, ktoré veľakrát sú až na hrane normálnosti,“ skonštatoval šéf NRSR.


        Šimečka kritizoval, že v NRSR je veľa populistických návrhov, ktoré zaťažia štátny rozpočet a aj množstvo zbytočných predvolebných kampaňových uznesení. To, ako parlament aktuálne rokuje, je podľa neho aj Kollárova zodpovednosť. „Niekedy sa mi zdá, že možno je aj lepšie, aby parlament do volieb nezasadal,“ povedal.


        Šéf hnutia Sme rodina argumentoval, že podľa rokovacieho poriadku nemôže návrhy poslancov nezaradiť na rokovanie NRSR. „Je to ťažké, ale musím dodržiavať zákon,“ podotkol.


        Ak bude parlament ďalej rokovať takýmto spôsobom, tak diera v rozpočte môže byť podľa Šimečku masívna a bude to potom zodpovednosť budúceho parlamentu. Obáva sa, akú dôveryhodnosť bude NRSR mať, ak bude pokračovať takýmto tempom.


        Poslanci Sme rodina a OĽANO predložili na schôdzu návrh, ktorý mal obmedziť vládu vo vzťahu k rokovaniam Európskej únie. Ak by chcela vláda urobiť závažné rozhodnutie, musela by prísť pred parlamentný výbor a dostať súhlasné stanovisko, vysvetlil Kollár.


        Tvrdí, že v minulosti sa využívala tichá procedúra, kedy si vláda schválila mimo parlamentného výboru čo chcela. Návrh má podľa neho šancu uspieť.


        Šimečka zároveň v relácii povedal, že riaditeľ Slovenskej informačnej služby by mal byť vybratý transparentným procesom a na základe odbornosti. Výber by sa nemal diať na základe delenia moci v parlamente. Kollár s ním nesúhlasí.

KOLLÁR: Poslanci hnutia Sme rodina do práce prídu, uviedol na margo zvolania mimoriadnej schôdze

BRATISLAVA 27. mája (SITA) – Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) tvrdí, že poslanci hnutia Sme rodina do práce prídu. V diskusnej relácii Sobotné dialógy to uviedol na margo zvolania mimoriadnej schôdze Národnej rady SR na návrh hnutia OĽaNO a priatelia. „Každý poslanec má dosť vysoký plat na to, keď sa zvolá parlament, aby do práce prišiel. Potom nech si spytujú svedomie, či prídu alebo nie,“ myslí si Kollár.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár zvolal mimoriadnu schôdzu iniciovanú poslancami OĽaNO a priatelia na pondelok 29. mája o 9:00. Ako uviedlo hnutie OĽaNO a priatelia v piatok na tlačovej besede, poslanci sa vo štvrtok rozhodli pred hlasovaním o takmer 40 zákonoch z dielne hnutia OĽaNO a priatelia ukončiť schôdzu. „Disponujeme 35 poslancami, tak sme sa rozhodli, že podáme návrh s 30 podpismi do podateľne Národnej rady (NR) SR a zvoláme mimoriadnu schôdzu NR SR, na ktorej sa bude rokovať o všetkých zákonoch, ktoré sa nedorokovali na májovej schôdzi. Pozývame tak poslancov naspäť do roboty, aby si prišli dorobiť to, čo nedokončili,“ vyhlásil Šipoš.

Strana Demokrati je stále pripravená diskutovať o spájaní

BRATISLAVA 28. mája (SITA) – Demokrati sú stále pripravení diskutovať o spájaní. Uviedol to člen strany a poslanec parlamentu Juraj Šeliga v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa poslanca a podpredsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislava Gröhlinga máme na pravej strane politického spektra viac predsedov, než voličov. Podotkol ale, že súčasné neúspešné spájanie môže naznačovať vývoj, aký by nastal po voľbách v prípade, ak by sa tieto subjekty dostali to parlamentu. On sám sa chce zasadzovať za hodnotové spájanie.

Zuzana Čaputová je zatiaľ s výkonom úradníckej vlády spokojná

BRATISLAVA 28. mája (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová je zatiaľ s výkonom úradníckej vlády spokojná„Mám z toho nateraz naozaj dobrý pocit,“ uviedla hlava štátu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Pozitívne Čaputová zhodnotila i doteraz prezentované priority kabinetu. Doplnila tiež, že vláda zatiaľ odoláva politickým útokom a snahám vtiahnuť ich do politického boja.

Prezidentka vysvetlila, že pri rozhodovaní o úradníckej vláde sa rozhodovala i na základe toho, že vláda Eduarda Hegera (Demokrati) mala pripravenú sadu zákonov, ktoré bolo potrebné schváliť, napríklad energetickú pomoc. Uviedla, že si uvedomovala, že táto legislatíva má vyššiu šancu prejsť, pokiaľ bude Heger predsedom vlády, čo sa i podarilo. Prezidentka si myslí, že ak by úradnícku vládu vymenovala skôr, išlo by síce o mocenské gesto, no zároveň by viedlo k odporu politických subjektov. Je toho názoru, že dlhšie trvanie Hegerovej vlády viedlo k vyššej akceptácii úradníckej vlády.

Vyslovenie dôvery vláde je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej už otázkou politických rozhodnutí. Uviedla to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12. Dodala, že strany sú v kampani a uviedla, že dúfa, že tí, ktorí vyslovili nedôveru vláde bývalého premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) a nedokázali sa dohodnúť na novej 76-ke v parlamente, aspoň dajú šancu úradníckej vláde a nepôjdu proti nej len preto, že je to úradnícka vláda.

V súvislosti s programovým vyhlásením vlády Čaputová uviedla, že sa stretáva s jednotlivými ministrami a diskutuje s nimi o prioritách ich rezortov. Podotkla ale, že táto vláda má krátky mandát a nemožno očakávať systémové veci, keďže nemôže ani predkladať legislatívu do Národnej rady SR. Ocenila však, že úradnícka vláda sa chce usilovať o konsolidáciu a zaistenie riadneho chodu štátu a myslí dopredu, nielen po obdobie svojho mandátu.

Právne kroky voči predsedovi strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi sú v príprave. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12 to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Chce, aby podanie bolo kvalitné a uviedla, že sa pripravuje. Prezidentka sa vyjadrila, že už ani nevie, či má ešte zmysel vyjadrovať sa ku klamlivým tvrdeniam o jej osobe. Podotkla ale, že ich autori nepredložili žiadny dôkaz, keďže žiadny ani neexistuje. Podľa nej to vedie k oslabovaniu úradu prezidenta a je toho názoru, že takéto tvrdenia menia politiku len na boj.

Prvý dialóg o zostavovaní vlády povedie po predčasných parlamentných voľbách s človekom, ktorý bude stáť na čele víťaznej strany, uviedla v odpovedi na otázku, či by poverila zostavovaním vlády Fica, ak by Smer-SD vyhral voľby.

Prezidentka dúfa, že svoju možnú kandidatúru oznámi v rozumnom čase

Bratislava 28. mája (TASR) – Prezidentka Zuzana Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, oznámi v rozumnom čase. „Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samu. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca v mimoriadne ťažkom období, čiže musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom čase,“ uviedla v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Naď:Najvyšší ústavní činitelia dostali správu o snahe zmanipulovať voľby

Bratislava 28. mája (TASR) – Najvyšší ústavní činitelia dostali zo zahraničia spravodajskú informáciu o snahe zmanipulovať voľby zo strany Ruska. V relácii Na telo TV Markíza to vyhlásil poslanec Národnej rady SR za mimoparlamentnú stranu Demokrati Jaroslav Naď, podľa ktorého mal konkrétny občan dostať finančnú odmenu na manipuláciu volieb v prospech strany Smer-SD. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) to vylúčil, tvrdenie označil za „bláboly“. Manipulácie volieb sa však obáva tiež, a to pre postupnú elektronizáciu volebných systémov.

„Dostali sme spravodajskú informáciu zo zahraničia, ktorá presne hovorí o osobe, čase a mieste, kedy štátny občan SR bol v Rusku prebrať finančné zdroje v prospech politickej strany Smer-SD na manipuláciu volieb. Keď tu niekto chce manipulovať voľby, chce to Rusko a používa na to svojich trójskych koňov, vrátane politickej strany Smer-SD,“ vyhlásil Naď. Informáciami sa podľa neho zaoberá aj polícia.

Kaliňák podotkol, že Smer nikdy externé peniaze neprijal. „Sú to neuveriteľné bláboly, ktoré od rána do včera rozprávate a nikdy nepoviete konkrétne, vždy len utajený zdroj,“ reagoval. Myslí si však, že voľby by mohli byť zmanipulované zo strany štátnych orgánov. V tejto súvislosti vyjadril podozrenie z možnej manipulácie referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie, ktoré podľa jeho slov „nikto nemá záujem podrobne prešetrovať,“ uviedol. Naď podotkol, že v tom čase bolo prešetrovanie jeho úlohou, keďže bol ministrom vnútra. Demokrati preto podľa jeho slov podajú na Kaliňáka trestné oznámenie. „Nevenoval som sa tomu, aby nebol spochybnený náš vstup do EÚ,“ reagoval exminister vnútra.

Tvrdenia, že Smer chce zmeniť priamu voľbu prezidenta označil Kaliňák za nezmysel a „pekný predvolebný hoax“. Zdôraznil, že strana vždy kričala po demokratickej súťaži. Podľa Naďa informáciu potvrdili viaceré zdroje zo Smeru, konkretizovať ich odmietol. „Nebudem prezrádzať svoje zdroje,“ povedal.

V diskusii sa dotkli aj vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kaliňák uviedol, že existujú verzie, ktoré vyšetrovateľ zámerne ignoroval. Podľa Naďa sa snaží „vpúšťať hmlu do vyšetrovania“. Kaliňák tiež v relácii povedal, že nepovažuje za dobrý nápad, aby prípadný nový prezident udelil amnestiu bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. „Ja si myslím, že sa dostane z toho právnymi krokmi,“ skonštatoval.

Naď uviedol, že ak by mala strana Demokrati v predvolebných prieskumoch menej ako tri percentá, zvažoval by, aby stiahla kandidatúru vo voľbách. Kaliňák uviedol, že sa o svojej prípadnej kandidatúre rozhodne v blízkom čase. „Hlavne sa bude musieť rozhodnúť aj sám Smer,“ dodal.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás