fbpx
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Heger od vlády Ódora očakáva pokračovanie v socioekonomickej oblasti

        Bratislava 13. mája (TASR) – Dosluhujúci dočasne poverený premiér Eduard Heger očakáva od vlády odborníkov pod vedením Ľudovíta Ódora pokračovanie v socioekonomickej oblasti. Za dôležité označil aj plnenie úloh vyplývajúcich z plánu obnovy. Poslanec Národnej rady SR a predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini zasa chce, aby Ódorova vláda bola adresnejšia pri pomoci ľuďom, poukázal napríklad na problematiku zdražovania cien potravín. Uviedli to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.


        „Ódor by mal informovať o realite, v akom stave sa nachádza SR po odchode Hegera. Budem ho k tomu aj vyzývať,“ uviedol líder Hlasu-SD. Premiér považuje budúceho predsedu vlády za skúseného človeka, ktorý rozumie verejným financiám. Teší ho aj fakt, že podpredsedníčkou vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov sa stane Lívia Vašáková, ktorá doteraz pôsobila ako generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy.

- reklama -


        Heger, ktorý je aj predsedom mimoparlamentnej strany Demokrati, si myslí, že pri vláde odborníkov sú isté riziká a povedal to aj prezidentke Zuzane Čaputovej. „Počkáme si na programové vyhlásenie vlády a na kroky, ktoré chcú urobiť,“ priblížil. Ak to bude dobré, sú ochotní novú vládu podporiť. Podľa Pellegriniho nová vláda nedostane v parlamente takmer od nikoho dôveru. „Nemôžete podporiť vládu, na ktorú nemáte právomoc ju skladať,“ povedal.


Pri výbere odborníka na post ministra hospodárstva konala prezidentka podľa premiéra pod tlakom Richarda Sulíka (SaS). Myslí si, že Petra Dovhuna vybrala nakoniec Čaputová, ale Sulík do toho intenzívne zasahoval nekorektným spôsobom.


        Odchádzajúci predseda vlády poznamenal, že od začiatku svojho pôsobenia na poste premiéra veril, že zvládne situáciu v súvislosti s hádkami medzi Igorom Matovičom (OĽANO) a Sulíkom. „Ukázalo sa, že to nie je možné,“ povedal. Pellegrini poznamenal, že za chaos v krajine môže aj Heger. Dosluhujúci premiér pripustil aj sklamanie z toho, že sa šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer rozhodol podať demisiu.


        Podľa Pellegriniho Hlas-SD bude po voľbách len v takej vláde, ktorá bude na prospech Slovenska. Zatiaľ vylučujú zo spolupráce OĽANO a ĽSNS. Zároveň si nemyslí, že by mali dostať šancu opäť tí ľudia, ktorí dostali krajinu do marazmu. Podľa Hegera je pre Demokratov dôležité, aby boli stranou pokoja.

J. Naď zverejní v pondelok právnu analýzu k darovaným stíhačkám MiG-29

Bratislava 14. mája (TASR) – Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď zverejní budúci pondelok na sociálnej sieti právnu analýzu k stíhačkám MiG-29 darovaným Ukrajine. Avizoval to v rámci diskusnej relácie TA3 V politike, kde reagoval na nezaradeného poslanca Národnej rady SR Erika Tomáša (Hlas-SD). Podľa neho minister už dávnejšie sľuboval predloženie právnej analýzy a ešte tak nespravil.

Právnu analýzu k migom videlo podľa Naďa už viacero ľudí. Poukázal, že bola súčasťou dokumentu, ktorý išiel na rokovanie vlády a tiež bola odkonzultovaná s ministerstvom spravodlivosti. „Na základe všetkých informácií, ktoré tam boli, bol pripravený materiál na rokovanie vlády, ktorý sme mimochodom celý odovzdali, vrátane analýzy, na generálnu prokuratúru,“ spresnil Naď.

Tomáš v tejto súvislosti poznamenal, že odvolaná vláda nemá právo rozhodovať o zásadnej otázke zahraničnej politiky. „Poslanie stíhačiek do krajiny, ktorá nie je členským štátom NATO a je vo vojne, je otázkou zásadnej zahraničnej politiky,“ zdôraznil. Naď a vláda poslali podľa neho na Ukrajinu stíhačky MiG-29 v rozpore s ústavou. „Bola to vaša svojvôľa,“ poznamenal.

Naď jeho tvrdenia odmietol. „Žiadne konanie v rozpore s ústavou som nerealizoval ani ja, ani vláda,“ uviedol. V prípade darovania migov Ukrajine nevidel ešte stanovisko od niekoho relevantného. Podľa neho je Ústavný súd SR jedinou organizáciou na Slovensku, ktorá môže rozhodnúť, či bolo niečo v rozpore s ústavou alebo nie.

Heger aj R. Fico odsúdili vyhrážky politikom, vrátane prezidentky

Bratislava 14. mája (TASR) – Vyhrážky politikom, vrátane prezidentky SR Zuzane Čaputovej, odsúdil dosluhujúci dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger, ktorý je zároveň predsedom Demokratov, ale aj poslanec Národnej rady SR a líder Smeru-SD Robert Fico. Zhodli sa na tom v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza.

„Čaputová má veľa odporcov kvôli politike, ktorú robí,“ povedal Fico. Priznal, že sú v otvorenom konflikte s Čaputovou, pretože majú rozdielne názory. Podľa Hegera by sa nemala v ľuďoch budovať nenávisť. „Slovensko si zaslúži pokojnú krajinu,“ povedal.

Fico sa vyjadril aj k vymenovaniu Ľudovíta Ódora za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Poukázal na to, že Ódor bol nomináciou Mosta-Híd, s ktorým bol v tom čase Smer-SD v koalícii.

Viceguvernér NBS nie je podľa Fica takou dôležitou funkciou. „Máme tu dnes človeka, ktorého si vybrala prezidentka preto, aby pokračoval v politike, ktorú prezentuje Čaputová. Bude robiť predovšetkým to, čo očakáva prezidentka,“ povedal Fico na margo Ódora, ktorý povedie vládu odborníkov. Heger skonštatoval, že Ódor je top ekonómom na Slovensku, ktorý sa pohyboval pri politikoch a prostredie pozná veľmi dobre. Praje si, aby vláda odborníkov bola úspešná.

Ódorova vláda podľa Hegera nezíska dôveru parlamentu. Fico poznamenal, že pravdepodobnosť, že sa to podarí, je čím ďalej tým vyššia, avšak Smer-SD ju neplánuje podporiť.

Obaja diskutujúci sa vyjadrili aj k dotácii pre firmu dosluhujúceho povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Heger odmietol, že by to ututlával. Fico mu vyčítal, že o tomto probléme vedel nielen on, ale aj hlava štátu. Heger dodal, že NAKA v tejto veci koná a Vlčanovi nebolo doteraz vyplatené ani jedno euro.

„Nevyhraňoval som sa dostatočne voči Igorovi Matovičovi (OĽANO),“ priznal Heger. Poznamenal, že si „hrýzol do jazyka“, aby dokončili dôležité reformy a ochránili plán obnovy. Najradšej by si už nesadol do jednej vlády s Matovičom ako ministrom.

Heger poznamenal, že od predsedu KDH Milana Majerského nedostal správu, že by zo spájania Demokratov a KDH nič nebolo. „Do začiatku júla je tu ešte priestor, aby sme rokovali a dohodli sa,“ uviedol. Fico reagoval na vyjadrenia predsedu Sme rodina Borisa Kollára, ktorý uviedol, že sa nebudú so Smerom spájať. „Po voľbách sa môže ešte všetko zmeniť,“ uznal Fico. Pripustil, že Hlas-SD je im hodnotovo bližší ako Republika.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás