DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Matovič: Čaputová musí rokovať s OĽANO,ak chce podporu úradníckej vlády

Bratislava 6. mája (TASR) – Ak by prezidentka Zuzana Čaputová chcela podporu pre úradnícku vládu, mala by rokovať s OĽANO, zatiaľ s hnutím nekomunikuje. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal líder hnutia Igor Matovič. Strana SaS si podľa poslanca Mariána Viskupiča vie predstaviť podporu úradníckej vlády v parlamente. Dodal, že prezidentka nemá inú možnosť, ako ju vymenovať.

Matovič vyhlásil, že poslednú ranu dočasne poverenej vláde Eduarda Hegera uštedril šéf diplomacie Rastislav Káčer, keď sa rozhodol odísť z funkcie. Líder OĽANO si myslí, že nastane úradnícka vláda a budúci týždeň už Heger nebude premiérom. Viskupič uviedol, že prezidentka nemá na výber a najlepšie je vymenovať úradnícku vládu, ktorá by relatívne pokojne doviedla krajinu do volieb.

Prípadnú úradnícku vládu označil Matovič za progresívnu. „Ak chce mať podporu, chce pristúpiť k tomu zodpovedne, musí predtým rokovať s naším hnutím. Ak nebude, nemusí počítať s podporou pre svoju úradnícku progresívnu vládu,“ povedal o prezidentke Matovič. Debatu s prezidentkou považuje za prejav úcty voči ľuďom, ktorí volili OĽANO a to dostalo mandát na vymenovanie ministrov. Nevylučujú podporu úradníckej vlády, ak by mali možnosť nominovať do nej ľudí mimo politiky. Nominácie ľudí do úradníckej vlády sú podľa Viskupiča zodpovednosťou prezidentky. Nechcel špekulovať o menách. SaS si vie predstaviť podporu úradníckej vlády, no nečaká, že by získala podporu v parlamente. Považuje to však za lepšie riešenie než súčasný stav sprevádzaný chaosom a chýbajúcimi ministrami.

Skorší termín volieb začiatkom júla, ako to presadzuje Smer-SD, by bol podľa Viskupiča len ďalším vnášaním chaosu. Dodal, že SaS iný termín volieb nepodporí. Matovič hovorí, že v tomto prípade by nebol žiaden priestor na kampaň, čo je podľa neho v rozpore s demokratickými pravidlami, a navyše je v tom čase veľa voličov v zahraničí na dovolenkách.

Viskupič ocenil politické gesto dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ktorý sa rozhodol odísť z funkcie. Mal by podľa neho odmietnuť dotáciu. Časť politickej zodpovednosti leží podľa Viskupiča aj na Hegerovi, ako aj dočasne poverenom šéfovi envirorezortu Jánovi Budajovi. Matovič odmietol, že by bol Vlčan nominantom OĽANO alebo jeho samotného. Jeho hnutie podľa neho upozorňovalo na to, že nemal byť na svojej stoličke, no Heger ho chránil. Nemyslí si, že treba „ostrakizovať“ rodinné firmy politikov. Ak sa chce politik uchádzať o verejné zdroje, mal by podľa Matoviča verejne povedať, že je v konflikte záujmov, a požiadať o kontrolu.

R. Fico: Úradnícka vláda nezíska v parlamente podporu

        Bratislava 7. mája (TASR) – Úradnícka vláda nezíska v parlamente podporu a nebude schopná riešiť najväčšie problémy Slovenska. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.


        „Ústavná a politická kríza, v ktorej sa nachádza Slovenská republika, sa nedá vyriešiť bez parlamentu,“ povedal. Považuje za veľký chybu, že prezidentka nerokovala s predsedami politických strán.


        Dôveru úradníckej vláde pripustil v prípade, ak by boli predčasné parlamentné voľby posunuté zo septembra na začiatok júla. „Sme pripravení sa s pani prezidentkou rozprávať a viem si predstaviť, že by vláda dostala od nás dôveru,“ dodal.

B. Kollár: Prezidentka nemá na výber, musí ustanoviť úradnícku vládu

        Bratislava 7. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová nemá po žiadosti premiéra Eduarda Hegera o zbavenie poverenia viesť vládu inú možnosť, ako ustanoviť úradnícku vládu. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár.


        Zdôraznil, že kompetencia zostavovania úradníckej vlády patrí výlučne prezidentke. „Ona si môže sama rozhodnúť, koho si tam dá. Nemusí počúvať parlament,“ povedal Kollár. Hlava štátu si však podľa neho môže zavolať relevantné politické strany a dohodnúť sa s nimi na obsadení úradníckej vlády.


        Úvahy o prípadnom posunutí termínu predčasných volieb na skorší ako septembrový termín nepovažuje za reálne. „Potrebujete na to 90 poslancov, keď SaS a OĽANO povedali, že nie, môžeme pretočiť tento list,“ dodal v relácii.


Šeliga ani Raši nemajú informáciu o tom, že by mal vládu viesť Ľ. Ódor

        Bratislava 7. mája (TASR) – Poslanci parlamentu Juraj Šeliga a Richard Raši nemajú oficiálnu informáciu o tom, že by mal úradnícku vládu viesť viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vnímajú to len z médií. Skonštatovali to v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Každá nominácia by podľa Rašiho bola lepšia ako dočasne poverený premiér Eduard Heger či jeho predchodca na čele vlády, líder OĽANO Igor Matovič.


        „Pán Ódor je práve človek, ktorý je úradníkom a expertom dlhé roky bez ohľadu na to, kto je pri vláde. Keď si porovnáme Hegera alebo Matoviča, oni nastavili latku tak, že sa podliezť nedá. Ak by to bol náhodou pán Ódor, privedie v lepšej kondícii Slovensko k parlamentným voľbám,“ povedal Raši v súvislosti s vedením úradníckej vlády. Šeliga si myslí, že v úradníckej vláde nebudú doterajší ministri. Zloženie vlády je kompetencia prezidentky Zuzany Čaputovej, Hlas-SD to bude podľa svojho podpredsedu Rašiho rešpektovať.


        „Počkáme na zoznam mien, budeme sa snažiť byť čo najkonštruktívnejší,“ odpovedal Šeliga na otázku, či podporí v parlamente úradnícku vládu. Hlas-SD podľa Rašiho podporuje skoršie voľby začiatkom júla, ako to navrhol Smer-SD. Pokiaľ sa nepodarí dohodnúť sa na skorších voľbách, Raši nepodporí vyslovenie dôvery úradníckej vláde. Návrhy takejto vlády na riešenie krízovej situácie však chce podporiť. Šeliga nebude podporovať skorší termín volieb, argumentoval platnými pravidlami.


        Heger sa podľa Šeligu snažil konflikty tlmiť a umenšoval na Slovensku chaos. Poďakoval sa mu za jeho prácu. Podľa neho ukázal, že nie je prilepený k stoličke, keď chcel nechať kľúčových ministrov a ponúkol za to hlave štátu svoj odchod.


        Raši vníma úradnícku vládu ako nevyhnutný krok, nevníma ju ako riziko. Vláda odborníkov neurobí podľa neho nič horšie, ako sa udialo doteraz. Štát rozvrátili podľa neho Heger a Matovič spolu s ďalšími lídrami strán bývalej koalície.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás