DomáceChronológia neštastia, ktoré nastúpilo od roku 2020 a vyjadrenia...

Chronológia neštastia, ktoré nastúpilo od roku 2020 a vyjadrenia politických strán na odstúpenie Hegera

-

Chronológia neštastia, ktoré nastúpilo od roku 2020 a vyjadrenia politických strán na odstúpenie Hegera

Výberová chronológia zmien vo vláde SR od parlamentných volieb v roku 2020

        Bratislava 7. mája (TASR) – Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to počas nedeľného vyhlásenia pre médiá. Rozhodol sa tak preto, lebo prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.
TASR prináša v tejto súvislosti výberovú chronológiu zmien vo vláde SR od nástupu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 29. februára 2020.

        2020

        21. marca – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala vládu Igora Matoviča (OĽANO). Vládnu koalíciu vytvorili OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, v parlamente získali ústavnú väčšinu. Víťaz volieb OĽANO obsadil v kabinete sedem ministerských pozícií, Sme rodina a SaS po tri ministerstvá a strana Za ľudí dve. Hnutiu Sme rodina pripadol aj post predsedu parlamentu, ktorý obsadil Boris Kollár.

        2021

        12. marca – Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Rezort dočasne viedol vtedajší minister financií Eduard Heger (obaja OĽANO). Krajčí sa vrátil do Národnej rady SR ako člen poslaneckého klubu OĽANO.

        17. marca – Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina). Riadenie rezortu dočasne prevzal minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

        22. marca – Predseda SaS, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík podal demisiu, ktorú doručil prezidentke Zuzane Čaputovej. Tá ju prijala na nasledujúci deň a ministerstvo hospodárstva dočasne viedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

        23. marca – Prezidentka prijala demisiu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Rezort spravodlivosti dočasne viedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

        25. marca – Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS). Vedením rezortu školstva bol poverený vtedajší minister financií Eduard Heger a rezortu diplomacie minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
        – SaS pozastavila svoju účasť v koalícii, pokiaľ premiér Igor Matovič (OĽANO) nepodá demisiu.

        30. marca – Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Následne zostavením novej vlády poverila Eduarda Hegera (OĽANO).

        1. apríla – Prezidentka vymenovala vládu premiéra Eduarda Hegera. Zložením bola takmer totožná s vládou Igora Matoviča. Expremiér Matovič sa stal ministrom financií a podpredsedom vlády. Zmena nastala aj na poste ministra zdravotníctva, Mareka Krajčího vystriedal Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

        9. apríla – Do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny prezidentka Zuzana Čaputová opätovne vymenovala Milana Krajniaka.

        8. júna – Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu Jána Mičovského (OĽANO) a do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vymenovala Samuela Vlčana (nominant OĽANO).

        2022

        31. augusta – Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík podal demisiu. Zároveň požiadal ostatných ministrov za SaS, aby demisie nepodávali a počkali do 5. septembra. O návrhoch OĽANO na pomoc ľuďom bola SaS podľa jeho slov pripravená konštruktívne rokovať, ale až po odchode lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády.

        5. septembra – Zvyšní traja ministri za stranu SaS podali demisiu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister školstva Branislav Gröhling a minister zahraničných vecí Ivan Korčok tak nasledovali lídra strany a ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

        13. septembra – Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisie ministrov za SaS Richarda Sulíka, Márie Kolíkovej, Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga. Zároveň vymenovala nových ministrov. Rezort hospodárstva povedie Karel Hirman, ministerstvo spravodlivosti Viliam Karas a rezort diplomacie Rastislav Káčer. Dočasným vedením ministerstva školstva poverila premiéra Eduarda Hegera.

        4. októbra – Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého.

        16. decembra – Prezidentka Zuzana Čaputová odvolala vládu Eduarda Hegera (OĽANO). Deň predtým jej parlament vyslovil nedôveru. Zároveň ju dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

        23. decembra – Líder OĽANO Igor Matovič skončil ako minister financií. Vedením rezortu poverila prezidentka dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

        2023

        2. marca – Prezidentka Zuzana Čaputová akceptovala žiadosť dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) o odchod z čela rezortu. Vedením rezortu zdravotníctva poverila dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

        7. marca – Dočasne poverený premiér Eduard Heger ohlásil novú stranu Demokrati, ktorej sa stal lídrom. Stranu ohlásil spolu s poslancom Miroslavom Kollárom i dočasne poverenými ministrami Jánom Budajom, Jaroslavom Naďom, Rastislavom Káčerom či Karlom Hirmanom.

        4. mája – Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nominant OĽANO) sa rozhodol pre medializovanú kauzu rodinnej spoločnosti, ktorá dostala štátnu dotáciu 1,4 milióna eur, odstúpiť zo svojho postu.

        5. mája – Rastislav Káčer požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o odobratie poverenia viesť rezort zahraničných vecí.

SaS: E. Heger nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo

        Bratislava 7. mája (TASR) – Dočasne poverený premiér Eduard Heger nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Opozičná strana SaS to uviedla v reakcii na Hegerovu žiadosť, aby ho prezidentka Zuzana Čaputová zbavila poverenia viesť vládu.


        Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka mal Heger riešenie vo svojich rukách vlani v lete, „keď mohol uprednostniť štyroch výkonných ministrov a podporu 20 poslancov, ale rozhodol sa pre Igora Matoviča, ktorý bol najväčším problémom Slovenska“.


        Strana hovorí o nevyhnutnosti pokojnej úradníckej vlády. „Eduard Heger bol najnerozhodnejším premiérom v histórii Slovenska. Nedokázal využiť potenciál vlády, aby Slovensko napredovalo. Uprednostnil vládu v menšine, ktorú nevedel udržať. Aj preto podporíme úradnícku vládu,“ dodal podpredseda SaS Branislav Gröhling.


        Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) podotkla, že vláda, ktorá padla a nedokáže zodpovedne vládnuť ani do predčasných volieb, musí odísť. „Je smutné, že je ohrozený plán obnovy, ale ten bol ohrozený už v septembri, keď premiér a bývalé koaličné strany nechali nezodpovedne odísť SASKU z vlády,“ uviedla.

Hlas-SD vníma odchod Hegerovej vlády ako krok k stabilizácii politickej scény

        Bratislava 7. mája (TASR) – Mimoparlamentná strana Hlas-SD vníma odchod dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera ako nevyhnutný krok k stabilizácii politickej scény a k príprave Slovenska na predčasné parlamentné voľby. Líder strany Peter Pellegrini dodal, že vláda odborníkov nesmie prekryť zlyhania tejto koalície. Strana avizuje, že nevysloví dôveru tejto vláde.


        „Hlas-SD sa v tejto situácii bude správať zodpovedne. Od úradníckej vlády očakáva len riešenie prípadných krízových situácií. Hlas-SD nevysloví dôveru tejto vláde,“ uviedol v stanovisku Pellegrini.


        Myslí si, že predstavitelia chaosu a rozkladu štátu sú lídri strán bývalej koalície. „Vyzývame všetky politické strany, aby ukončili tento chaos a v parlamente schválili júlový termín predčasných volieb. Vyzývame Sme rodina, SaS aj PS, aby takýto návrh podporili. Je to jediná cesta, ako ukončiť chaos,“ dodal Pellegrini.


        Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to počas nedeľného vyhlásenia pre médiá. Rozhodol sa tak preto, lebo prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

KDH verí, že prezidentka bude nadstranícka pri zložení úradníckej vlády

        Bratislava 7. mája (TASR) – Mimoparlamentné KDH verí, že prezidentka Zuzana Čaputová sa pri úradníckej vláde zachová nadstranícky. Úradnícka vláda by mala byť schopná prijímať odborné rozhodnutia bez snahy zaťahovať ľudí do ideologických či zbytočných politických zápasov. Povedal to šéf KDH Milan Majerský.


        László Sólymos z mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia reagoval tým, že Eduard Heger sa mal funkcie dočasne povereného premiéra vzdať už v decembri 2022, keď bola jeho vláde vyslovená nedôvera. „Volali sme po úradníckej vláde. Eduard Heger sa svojej funkcie nakoniec vzdal až dnes, keď už nebolo úniku. K tomuto kroku mal pristúpiť už 15. decembra 2022. Slovensko by nestratilo päť cenných mesiacov,“ uviedol Sólymos v stanovisku.


        Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to v nedeľu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie a menej riskantné než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

Progresívne Slovensko podporí všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu

        Bratislava 7. mája (TASR) – Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) podporí všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu. Predseda PS Michal Šimečka sa zároveň dočasne poverenej vláde poďakoval za to, že držala jasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska.


        „Čo bolo na fungovaní tejto vlády zlé, ubližujúce a chaotické, všetci vieme. Nemá zmysel to teraz opakovať. V PS sa jej preto chceme už len poďakovať za to, čo bolo dobré – minimálne za držanie jasnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska,“ skonštatoval Šimečka.


        Slovensko podľa Šimečku čakajú náročné mesiace. „My sa v nich budeme správať konštruktívne a podporíme všetky kroky, ktoré pomôžu znížiť mieru chaosu. V kampani ponúkneme kvalitný program a budeme presviedčať ľudí, aby nám dali šancu robiť normálnu, odbornú politiku orientovanú na budúcnosť,“ doplnil.


        Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to v nedeľu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie a menej riskantné než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

OĽANO: Politickú zodpovednosť by mala okrem E. Hegera vyvodiť aj prezidentka

        Bratislava 7. mája (TASR) – O kauze dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana nemal mlčať len Eduard Heger. Podľa hnutia OĽANO kauzu okrem dočasne povereného premiéra „tutlala“ aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predstavitelia hnutia to uviedli na nedeľňajšom brífingu pred Prezidentským palácom, od hlavy štátu očakávajú vyvodenie zodpovednosti.


        „Pani prezidentky sa chceme opýtať, či nekonala preto, lebo pravou rukou ministra Vlčana bol priamo človek z Progresívneho Slovenska Martin Ondráš,“ uviedol líder hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý meno ministrovho poradcu spomenul aj pri pripomenutí niektorých káuz agrorezortu.


        Matovič sa nazdáva, že tak ako politickú zodpovednosť prijal dočasne poverený premiér, mala by osobnú zodpovednosť vyvodiť aj hlava štátu. „Vyzývam ju, aby verejne vysvetlila, prečo túto kauzu tutlala,“ povedal Matovič.


        Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš doplnil, že na klientelizmus v prostredí vedenia agrorezortu upozorňovali. „Naše hlasy boli nevypočuté,“ zdôraznil.


        Predstavitelia OĽANO takisto zopakovali, že nevidia dôvod na zmenu termínu predčasných parlamentných volieb. Prítomný dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec tiež vyhlásil, že si po páde vlády uplatní poslanecký mandát.


        Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to v nedeľu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie a menej riskantné než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.

Za ľudí: Ak bude vláda zle nastavená, môže to situáciu skomplikovať

        Bratislava 7. mája (TASR) – Ak bude vláda zostavená prezidentkou Zuzanou Čaputovou zle nastavená, môže to situáciu do konania parlamentných volieb výrazne skomplikovať. Vyhlásila to strana Za ľudí.


        Strana ďakuje dočasne poverenému premiérovi Eduardovi Hegerovi za jeho pôsobenie. „Zmena vlády prichádza práve v čase, keď sú potrebné dôležité rozhodnutia. Ak bude vláda pani prezidentky zle nastavená, môže to celú situáciu do konania parlamentných volieb výrazne skomplikovať, budeme to pozorne sledovať a naďalej prinášať konštruktívne riešenia,“ doplnila strana v stanovisku.


        Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Oznámil to v nedeľu. Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie a menej riskantné než vymenovanie úradníckej vlády. Hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám, ktoré majú byť 30. septembra.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás