fbpx
DomáceČaputová sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti so...

Čaputová sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti so zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

-

Čaputová sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti so zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s ústavou. Návrhom tak napáda zákon o zmene a doplnení niektorých zákonov v oblasti ochrany životného prostredia v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy, ktorý parlament schválil 10. mája 2023. Zákon obsahuje novelizácie viacerých zákonov v oblasti životného prostredia, pričom jedným z nich je aj zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Napadnutý zákon vypúšťa ustanovenie, ktoré stanovuje právo verejnosti podať odvolanie jednak proti rozhodnutiu o tom, či sa navrhovaná činnosť alebo jej zmena má posudzovať podľa zákona o EIA, ale aj proti záverečnému stanovisku z posúdenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny aj vtedy, ak nebola účastníkom zisťovacieho konania alebo konania o vydaní záverečného stanoviska alebo jeho zmeny. Týmto sa vypúšťa jeden zo spôsobov účasti dotknutej verejnosti, a to bez náhrady,“ informovala Kancelária prezidenta SR. Pokračovala, že bez náhrady sa tiež odstránilo aj ustanovenie, podľa ktorého verejnosť, dotknutá obec, samosprávny kraj, orgán a ďalšie osoby môžu predložiť pripomienky k rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti alebo jej zmeny. Prezidentka sa domnieva, že zákon obmedzuje účasť dotknutej verejnosti na rozhodovacích procesoch týkajúcich sa životného prostredia, čím sa dostáva do rozporu s právom občanov na priaznivé životné prostredie, právom na informácie o stave životného prostredia a s medzinárodnoprávnymi záväzkami SR v oblasti životného prostredia a rovnako s judikatúrou Súdneho dvora EÚ.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás