fbpx
ZahraničnéBude to stáť nabudúce ľudské životy? Vojaci USA vtrhli...

Bude to stáť nabudúce ľudské životy? Vojaci USA vtrhli pri cvičení omylom do závodu v Bulharsku

-

Bude to stáť nabudúce ľudské životy? Vojaci USA vtrhli pri cvičení omylom do závodu v Bulharsku

Foto: TASR/AP

Sofia 3. júna (TASR) – Majiteľ malej spoločnosti vyrábajúcej v Bulharsku slnečnicový olej obvinil vojakov americkej armády, že počas májového vojenského cvičenia ilegálne vtrhli do priestorov tohto závodu. Americké veľvyslanectvo v Sofii sa za tento incident medzičasom ospravedlnilo s tým, že išlo o omyl. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Podnikateľ Marin Dimitrov v stredu oznámil, že na predstaviteľov armády USA podal v súvislosti s incidentom z 11. mája žalobu. Vojaci americkej 173. výsadkovej brigády totiž v rámci manévrov NATO pod americkým velením s názvom Swift Response pri cvičení na opustenom letisku neďaleko juhobulharskej dediny Češnegirovo omylom vstúpili do susedného objektu, ktorý nebol určený na výcvik. Podľa stanoviska americkej armády počas kontaktu s civilistami nedošlo k žiadnej streľbe.

- reklama -

Podľa bulharského prezidenta Rumena Radeva je „absolútne neprijateľné, aby bol život a pokoj bulharských občanov ohrozený vojenskými jednotkami, či už ide o bulharské, alebo zahraničné ozbrojené sily“. „Cvičenia na bulharskom území, na ktorých sa zúčastňujú naši spojenci, by mali namiesto vzbudzovania napätia a nervozity zvýšiť pocit bezpečia a dôvery v kolektívnu obranu,“ povedal Radev.

Americké veľvyslanectvo v Sofii v reakcii na incident uviedlo, že príčina tohto omylu sa dôsledne vyšetruje. „Zavedieme prísne postupy, aby sme jasne definovali oblasti výcviku a zabránili podobným incidentom v budúcnosti,“ uviedlo v stanovisku.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás