NázoryAssange: USA poslali záruky britskému súdu a tlačia na jeho...

Assange: USA poslali záruky britskému súdu a tlačia na jeho vydanie

-

spot_img

Assange: USA poslali záruky britskému súdu a tlačia na jeho vydanie

Spojené štáty poslali záruky, požadované Najvyšším súdom v Londýne, ktoré by mohli pripraviť pôdu pre vydanie Juliana Assangea z Veľkej Británie. Britský súd na poslednom pojednávaní zastavil vydanie tým, že požiadal USA o záruku, že zakladateľ WikiLeaks bude môcť využiť prvý dodatok (ten, ktorý chráni slobodu tlače), že nebude diskriminovaný v súdnom procese a že nebude riskovať trest smrti.

Ubezpečenia, ktoré poslali USA, akceptujú posledné dva body, ale zostávajú vágne, pokiaľ ide o prvý, uvádzajúc, že Assange „bude mať príležitosť pokúsiť sa spoľahnúť na proces, ktorý je pod ochranou prvého dodatku ústavy, ktoré rozhodnutie, však môže urobiť iba americký súd“. Britský súd čoskoro rozhodne a mohol by tak iniciovať vydanie Assangea, ktorého manželka Stella Morrisová uviedla, že USA „sa obmedzili na nehanebné nejednoznačné slová“ a že diplomatická nóta „nerobí nič pre zmiernenie extrémneho utrpenia našej rodiny ohľadom jeho budúcnosti“.

V posledných dňoch sa objavili podrobnosti o zárukách, ktoré Spojené štáty poskytli Najvyššiemu súdu v Londýne, v ktorých sa píše, že zakladateľ WikiLeaks, ktorý v roku 2010 zverejnil dôverné vládne spisy USA, ktoré odhalili vojnové zločiny spáchané Washingtonom vo väzení v zálive Guantánamo na Kube, v Iraku a Afganistane, „nebude trpieť žiadnymi predsudkami kvôli svojej národnosti, pokiaľ ide o obhajobu, ktorú môže použiť pri súdnom procese a vynesení rozsudku.“ Okrem záruky, že „rozsudok smrti nebude žiadaný ani uložený Assangeovi, pokiaľ ide o možnosť austrálskeho novinára „vzniesť a snažiť sa presadiť“ prvý dodatok ústavy, Spojené štáty napísali, že jeho uplatniteľnosť „je výlučne v kompetencii amerických súdov.“

Ak bude Assangeovi zamietnuté povolenie odvolať sa, riskuje, že bude v priebehu niekoľkých dní vydaný do Spojených štátov, keďže vyčerpal všetky predložené odvolania v iurisdikcii Spojeného kráľovstva. V tej chvíli by pre neho bola jedinou nádejou intervencia Európskeho súdu pre ľudské práva.

Spojené štáty vydali nepoistenie vo vzťahu k prvému dodatku ústavy a štandardné poistenie vo vzťahu k trestu smrti,“ uviedla vo vyhlásení Assangeova manželka a právnička Stella Morrisová, pričom zdôraznila úzkosť, ktorú pociťuje novinárovo „pochmúrne očakávanie“, že „strávi zvyšok svojho života na samotke v Spojených štátoch za slobodný výkonposlania žurnalistiky.“

Assangeovi právnici sú teraz vyzvaní, aby do 30. apríla podali námietky proti spoľahlivosti amerických záruk, zatiaľ čo Spojené štáty budú musieť do 14. mája na tieto námietky podať repliku.

Ďalšie súdne pojednávanie sa uskutoční 20. mája v Londýne, kde súd prípad znovu preskúma.

Assange je zadržiavaný v londýnskej väznici Belmarsh od roku 2019, kam bol odvedený z ekvádorského veľvyslanectva, ktoré mu predtým ponúklo útočisko. O tri roky neskôr britská vláda oficiálne schválila jeho vydanie do Spojených štátov. Po vypočutí 20. a 21. februára Najvyšší súd v Londýne zamietol šesť z deviatich námietok proti žiadosti USA o vydanie Assangea, ktoré sformulovali jeho právnici a požiadal USA, aby poskytli záruky na zvyšné tri.

Ak USA nepresvedčia sudcov, žiadosť ministerstva spravodlivosti o vydanie za Atlantik bude zamietnutá. Naopak, súd bude môcť poprieť platnosť troch zostávajúcich námietok obhajoby, zamietnuť Assangeovu žiadosť o opätovné otvorenie prípadu a tým rozhodnúť o jeho vydaní na výkon trestu do USA.

V Spojených štátoch novinár riskuje ukončenie svojho života vo väzení.

L ´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás